Sąd Najwyższy a kredyty frankowe. Izba Cywilna odpowie na pytania prawne

Dziś odbędzie się posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w pełnym składzie, która odpowie na pytania prawne dotyczące kredytów walutowych. Posiedzenie zakończy podjęcie uchwały, która ma rozstrzygnąć rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych.

2021-05-11, 09:13

Sąd Najwyższy a kredyty frankowe. Izba Cywilna odpowie na pytania prawne
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Foto: shutterstock.com/kolbet

Pytania przekazała izbie Cywilnej w styczniu Pierwsza prezes tego sądu Małgorzata Manowska. Zanim zostały sformułowane, Pierwsza prezes zapytała prezesów sądów powszechnych o kontrowersje wokół spraw frankowych. Jak mówił rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski, wpłynęło kilkadziesiąt odpowiedzi.

- Były one niezwykle cenne dla uzmysłowienia sobie wszystkich komplikacji, które wiążą się z orzekaniem w sprawach frankowych - powiedział Aleksander Stępkowski.

Inny sposób określenia kursu waluty obcej?

Powiązany Artykuł

1200_sąd_młotek_shutterstock.png
"Frankowiczom" należy się ochrona konsumencka. Rzecznik Praw Obywatelskich: banki nadużywają swojej pozycji

Pierwsze trzy pytania, którymi zajmie się SN, dotyczą rozstrzygnięcia wątpliwości co do sytuacji, w której istotne postanowienia umowy kredytu zostaną uznane za niedozwolone postanowienia, za tzw. klauzule abuzywne.

We wniosku do Izby Cywilnej I prezes SN zapytała, czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.

REKLAMA

W razie przeczącej odpowiedzi na to pytanie Izba Cywilna będzie musiała się zająć kwestią, czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie. Osobno rozpatrywana będzie kwestia kredytu indeksowanego, a osobno - kwestia kredytu denominowanego.

Posłuchaj

Izba Cywilna SN w pełnym składzie odpowie na pytania prawne dotyczące kredytów walutowych (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Od kiedy biegnie termin przedawnienia?

Kolejne trzy pytania odnoszą się do sytuacji, w której stwierdzona zostałaby nieważność lub bezskuteczność umowy.

Pierwsze z nich dotyczy tego, czy w przypadku konieczności zwrotu świadczeń należy stosować tzw. teorię salda, według której obowiązek zwrotu obciąża tylko tę stronę, która uzyskała większą korzyść, czy też teorię dwóch kondykcji, zgodnie z którą zwroty dokonywane są niezależnie przez dwie strony.

I prezes SN zapytała również, czy termin przedawnienia się roszczeń banku, który udzielił kredytu, biegnie od momentu, w którym ten dokonał wypłaty.

REKLAMA

Ostatnia kwestia dotyczy tego, czy w przypadku zwrotu nienależnych świadczeń jedna ze stron może domagać się tzw. wynagrodzenia za korzystanie ze środków pieniężnych, z których druga strona korzystała w czasie, kiedy umowa nie była jeszcze kwestionowana.

Posiedzenie sądu jest niejawne

Rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego będą kluczowe zarówno dla toczących się postępowań sądowych w sprawach kredytów walutowych jak i procesu zawierania ugód pomiędzy bankami i kredytobiorcami w tej sprawie. Wstrzymanie się z zawieraniem ugód do czasu wydania orzeczenia przez SN rekomendował frankowiczom m.in. Rzecznik Finansowy.

Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego jest niejawne, ale ogłoszenie uchwały ma być publiczne.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej