Everest 2021. Książę Bahrajnu na najwyższym szczycie świata. Rekord Brytyjczyka i Pakistańczyka

Po raz pierwszy od początku pandemii COVID-19 zagraniczni alpiniści weszli na najwyższy szczyt świata - Mount Everest (8848 m n.p.m.). Górę zdobyła grupa 38 osób, w tym 10 z Bahrajnu (był wśród nich książę Mohamed Hamad Mohamed al-Khalifa). 

2021-05-11, 11:49

Everest 2021. Książę Bahrajnu na najwyższym szczycie świata. Rekord Brytyjczyka i Pakistańczyka
Baza pod Mount Everest . Foto: Shutterstock

Powiązany Artykuł

Tłum w drodze na Mount Everest
Everest 2021: ruszył sezon, będą korki? Świat tego i tak nie zobaczy. Cenzura na najwyższym szczycie Ziemi

Wyprawa z Bahrajnu była pierwszą w tym roku, która otrzymała pozwolenie na zdobywanie Everestu. 

W ekspedycji bierze udział 16 wspinaczy, uczestnikom towarzyszy 42 Szerpów, którzy zabezpieczali drogę wspinaczki.

- Jestem szczęśliwy, że będziemy mogli się wspinać na Everest... Umieszczenie flagi Bahrajnu na najwyższym szczycie na Ziemi będzie znakiem dumy dla kraju - mówił Mohamed Hamad Mohamed al-Khalifa przed wyprawą.

Brytyjskie media informowały, że wyprawa z Bahrajnu przywiozła ze sobą do Nepalu 2000 dawek szczepionki AstraZeneca. W Nepalu trwa postepowanie, które sprawdza jak książę Mohamed Hamad Mohamed al-Khalifa bez zezwolenia przewiózł materiały medyczne do Nepalu. 

REKLAMA

Na szczycie Everestu stanął także Kenton Cool z Wielkiej Brytanii - wspinacz pobił swój własny rekord, na najwyżej górze świata stanął po raz piętnasty. 

Sukces odniósł tez Shehroze Kashif z Pakistanu. Wspinacz ma 19 lat i jest najmłodszym Pakistańczykiem który zdobył Everest. 

W ubiegłym roku z powodu koronawirusa rząd Nepalu zabronił organizowania wypraw na Czomolungmę, ale w bieżącym znów wydawał licencję na wspinaczkę. Przyznano ich 408, najwięcej w historii na jeden sezon.

Zagrożenie infekcją COVID-19 wciąż jednak nie mija. W kwietniu trzeba było ewakuować z bazy niektórych alpinistów z objawami choroby. W Nepalu z powodu pandemii zmarło blisko cztery tysiące osób. Obecnie kraj walczy z drugą falą.

Chiny zdecydowały się wytyczyć na szczycie granicę, aby oddzielić od siebie grupy wspinające się po stronie nepalskiej i tybetańskiej.

Każdy, kto chce zdobyć Mount Everest, musi przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa. Na początku sezonu w bazie pod szczytem zanotowano przypadki COVID-19.


Powiązany Artykuł

Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980



Czytaj także:

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej