KE podnosi prognozy dla Polski. W tym roku 4 proc. wzrostu PKB
Komisja Europejska podniosła prognozy gospodarcze dla Polski. Z danych opublikowanych w Brukseli wynika, że w tym roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4 procent PKB. To wzrost o 0,9 punktu procentowego w porównaniu z przewidywaniami Komisji z lutego. Ten wynik plasuje Polskę w połowie stawki. Natomiast w przyszłym roku Polski PKB wyniesie 5,4 procent i będzie to siódmy wynik we Wspólnocie, powyżej średniej unijnej.
2021-05-12, 20:00
Posłuchaj
W analizie dotyczącej Polski napisano, że wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń związanych z pandemią, nastąpi ożywienie gospodarcze czemu będzie sprzyjał stłumiony popyt konsumpcyjny i napływ pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Komisja prognozuje, że inflacja zmniejszy się, choć nieznacznie, bo przeciwdziałać spadkowi będą rosnące ceny energii. Deficyt finansów publicznych ma się zmniejszyć wraz z ożywieniem gospodarczym i likwidacją ograniczeń koronawirusowych.
Unijni eksperci zwrócili uwagę, że po prawie trzech dekadach nieprzerwanego wzrostu polska gospodarka w ubiegłym roku skurczyła się o 2,7 procent w ubiegłym roku, ale spadek PKB był łagodniejszy niż średnia unijna. W tym roku, zwłaszcza w drugiej połowie, nastąpi odbicie.
Powiązany Artykuł
Przetasowania w rankingu największych gospodarek świata. Głównym czynnikiem zmian jest pandemia
"W 2022 roku, inwestycje i reformy zapisane w Krajowym Planie Odbudowy zaczną w pełni przynosić efekty i przyspieszą wzrost produkcji. PKB ma osiągnąć poziom sprzed pandemii w trzecim kwartale tego roku - brzmi fragment raportu.
Spadek deficytu
Jeśli chodzi o deficyt finansów publicznych to w tym roku ma on spaść z 7,0 procent PKB do 4,3 procent. W przyszłym roku spadnie jeszcze bardziej i będzie poniżej dozwolonego, maksymalnego 3-procentowego progu i wyniesie 2,3 procent PKB. Inflacja spadnie w tym roku do 3,5 procent, a w przyszłym do 2,9 procent. Komisja opublikowała także dane dotyczące bezrobocia. Jej eksperci napisali, że polski rynek pracy okazał się odporny na kryzys w ubiegłym roku, bo był wspierany przez rządowe pakiety pomocowe.
REKLAMA
Sytuacja powinna się poprawiać w tym roku po znoszeniu obostrzeń pandemicznych, ale - jak napisali eksperci - wzrost zatrudnienia będzie ograniczany przez niedobór siły roboczej. Stopa bezrobocia w Polsce w tym roku ma wynieść 3,5 procent, a w przyszłym spaść do 3,3 procent.
Ponadto, według prognoz Komisji, dług publiczny w tym roku spadnie do 57,1 procent PKB, w przyszłym będzie jeszcze o dwa punkty procentowe niższy.
Komisja Europejska prognozuje, że inflacja w 2021 r. w Polsce wyniesie 3,5 proc., a w 2022 r. 2,9 proc.; szacuje, że w 2020 r. było to 3,7 proc.
Polska z najniższym bezrobociem w UE
Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. bezrobocie w Polsce będzie najniższe wśród krajów UE i wyniesie 3,5 proc.
"Polski rynek pracy okazał się odporny na kryzys w 2020 r., wspierany przez rządowe pakiety pomocowe, które zachęcały raczej do skracania czasu pracy niż zatrudniania. Oczekuje się, że wsparcie rządowe będzie kontynuowane w 2021 r., a po zniesieniu ograniczeń i poprawie warunków gospodarczych popyt na siłę roboczą będzie stopniowo wzrastał" – poinformowała KE w opublikowanych w środę prognozach.
REKLAMA
KE oczekuje, że w 2022 r. bezrobocie w Polsce spadnie do 3,3 proc. i będzie to także najniższy wskaźnik wśród krajów UE.
Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w marcu o 16,3 proc. rdr, po wzroście o 4,0 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA