Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG. Wiceprezes Instytutu Staszica: to zwiększenie potencjału finansowego
- Dzięki fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG powstanie firma multienergetyczna, która będzie handlować różnymi rodzajami energii, które dostarczać będzie w różny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.
2021-05-12, 13:24
Skarb Państwa zawarł umowę o współpracy ze spółkami Orlen, Lotos i PGNiG. Dotyczy ona podjęcia współpracy nad przejęciem kontroli przez spółkę, którą kieruje Daniel Obajtek, nad dwiema pozostałymi.
"W ramach umowy Skarb Państwa i PKN Orlen będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
"Większy potencjał finansowy"
Powiązany Artykuł
Połączenie Orlenu z Lotosem i PGNiG. Obajtek: chcemy tego dokonać do końca roku
Zdaniem gościa PR24, efektem takiej "megafuzji" będzie zwiększenie potencjału finansowego, większego nawet niż prosta suma zysków z przychodów poszczególnych firm. - W całym tym procesie chodzi jednak też o to, by stworzyć coś nowego, firmę multienergetyczną, która handluje różnymi rodzajami energii, które dostarcza je w różny sposób - powiedział ekspert.
REKLAMA
Przypomniał też, że jeśli spojrzeć na rynek ropy naftowej i rynek jej przerobu, to widać, że 20 proc. mocy rafineryjnych będzie musiała być zamknięta, ponieważ mamy nadprodukcję w produktach naftowych. Większa część z tego zostanie zamknięta w Europie.
- Ponadto za 20 lat ponad połowa samochodów w ogóle nie będzie potrzebowała ropy naftowej, stąd nowy multienergetyczny koncern skupi się na sprzedaży wodoru do pojazdów, prądu do naszych mieszkań czy tradycyjnego paliwa oraz gazów wytwarzanych z wszelkich surowców bio - powiedział Dawid Piekarz.
Posłuchaj
Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
REKLAMA
Gość: dr Dawid Piekarz (wiceprezes Instytutu Staszica)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina: 12:35
Polecane
REKLAMA