Polska na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Pawilon Polski zaprezentuje nasz potencjał
Już za 140 dni rozpocznie się największe wydarzenie promocyjno-gospodarcze na świecie – Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Zaprezentujemy tam Polskę jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie - kreatywni, gościnni, pracowici, wykształceni, pełni energii, umiejący stawiać czoła nowym wyzwaniom, wyznaczający trendy.
2021-05-13, 12:08
Kreatywność będzie zaprezentowana jako polską cechę - wartość, będącą źródłem sukcesu na każdej płaszczyźnie: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej. Najważniejszą areną prezentacji naszego kraju będzie Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2, którego budowa zakończy się latem. Obsługą Pawilonu zajmą się studenci z pięciu polskich uczelni, które zgłosiły się do programu praktyk, realizowanych przy okazji udziału Polski w Expo 2020 Dubai.
Za wszystkie przygotowania odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Program gospodarczy złożony z 13 inicjatyw
Powiązany Artykuł
PARP przeznaczy miliony złotych na innowacje w polskich firmach. Poznaj założenia tego programu
Program, który będzie zaprezentowany w Dubaju, wyróżnia się na tle innych państw kompleksowym podejściem do budowania marki kraju na arenie międzynarodowej. Świetny polski design, innowacyjne osiągnięcia polskiego biznesu, oferta kulturalna - ta tradycyjna i ta współczesna - a także specjalne inicjatywy dla dzieci oraz polskie smaki w restauracji Pawilonu Polski.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z Partnerami stworzyła program gospodarczy złożony z 13 inicjatyw. Mają one wspierać przedsiębiorców w ekspansji na region Zatoki Perskiej, a także na Afrykę. Program ma na celu pokazać polskim firmom potencjał tych rynków, wskazać na możliwości, ale też ewentualne ryzyka i sposoby ich mitygacji. Oferta, która ma stać się impulsem do realizacji aspiracji eksportowych, skierowana jest zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji.
REKLAMA
Duże zainteresowanie przedsiębiorców
Specjalny program gospodarczy realizowany jest od początku 2021 roku. Pierwsze podsumowania pokazują duże zainteresowanie przedsiębiorców działaniami wspierającymi dążenia eksportowe na rynki arabskie:
- do tegorocznej edycji programu "Go to brand", koordynowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, zgłosiło się ponad 400 firm,
- w programie partnerskim realizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu zweryfikowano pozytywnie do tej pory ponad 80 firm,
- do udziału w Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym zgłosiło się już ponad 100 firm; w wydarzeniu może wziąć udział nawet 500 uczestników z Polski oraz państw Bliskiego Wschodu,
- w ramach ekspozycji multimedialnej w Pawilonie Polski zaprezentowanych zostanie ponad 150 firm reprezentujących branże z największym potencjałem eksportowym na rynki bliskowschodnie.
Rzeźba kinetyczna lecącego stada ptaków
Areną opowiadania o Polsce będzie Pawilon Polski, zaprojektowany przez warszawską pracownię WXCA. Architektura Pawilonu odnosi się w sposób czytelny do hasła mobilności: tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową konstrukcję, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji – rzeźby kinetycznej wyobrażającej lecące stado ptaków.
Ekspozycja wewnętrzna będzie uniwersalnym przekazem o Polsce - zbiorem opowieści wyróżniających Polskę i Polaków - naszą gospodarkę, kulturę i wybitne osobistości. Na pełną opowieść o Polsce składa się pięć rozdziałów, odpowiadających pięciu strefom Pawilonu Polski, które tworzą serię wynikających z siebie doświadczeń i treści. W każdej z nich przewija się zaproponowany przez organizatora Wystawy motyw mobilności – w odniesieniu do ludzi, idei, kultury czy technologii.
"Polski Stół" miejscem międzykulturowego spotkania
Najbardziej spektakularnym elementem ekspozycji będzie instalacja "Polski Stół", która stanie się miejscem międzykulturowego spotkania oraz powitania gości Pawilonu, a jednocześnie, poprzez interaktywną, świetlną projekcję, miejscem kontaktu z językiem polskim. Instalacja "Polski stół" będzie unikalnym obiektem artystycznym, stworzonym z charakterystycznych dla naszego kraju surowców, takich jak miedź, szkło, drewno, ceramika czy włókna węglowe, przy wspólnym wysiłku polskich rzemieślników, artystów i inżynierów.
REKLAMA
Polska ekspozycja została dostosowana do aktualnych warunków epidemiologicznych i niemal w całości będzie miała charakter bezdotykowy.
Za koncepcję kreatywną i narrację ścieżki zwiedzania Pawilonu Polski, realizowaną w ramach kluczowych doświadczeń i treści materiałów multimedialnych odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart.
PolskieRadio24.pl, DoS
REKLAMA