"Wiele kwestii jest wciąż aktualnych i praktycznych". Dr Stankiewicz o filozofii stoickiej
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Piotr Stankiewicz, filozof, który mówił m.in. o percepcji filozofii stoickiej dzisiaj, a także o nowej książce pt. "Sztuka życia według stoików".
2021-05-25, 11:01
Za pośrednictwem "Sztuki życia według stoików" Piotra Stankiewicza, autor dostarcza czytelnikowi wielu wypracowanych przez Senekę, Epikteta oraz Marka Aureliusza recept, które pomogą nauczyć się "sztuki dobrego życia" i wskażą, jak zostać nowoczesnymi stoikami.
Powiązany Artykuł
"Toskania, jakiej nie znacie". Ks. prof. Witold Kawecki: to topowy region
- Filozofia stoicka razem z epikurejską i sceptyków to są trzy nurty główne epoki hellenistycznej. Faktycznie jest tak, że ta filozofia stoicka przechodzi dzisiaj wielką odnowę, wraca do łask. Z jednej strony jest tak, że jest w tym pewien archaizm. Sięgamy do filozofii sprzed ponad 2000 lat, ale sięgamy nie po to (przynajmniej ja), żeby cieszyć się tym, jak ona jest odległa od naszej rzeczywistości, tylko właśnie żeby pokazać, że ona może być i jest jak najbardziej aktualna - tu i teraz, dzisiaj. Tak to właśnie działa w takim napięciu - że z jednej strony jest coś starego, ale z drugiej strony szalenie aktualnego - ocenił dr Stankiewicz.
Co jest kluczowe dla współczesności?
- Tutaj od strony merytorycznej jest to odnowienie w znaczeniu treści tej filozofii. Pewne podstawowe zasady tj. konieczność wybrania rzeczy, które od nas zależą, konieczność postrzegania świata poprzez nasze wyobrażenia (czy opowieść o nim), konieczność wejścia w zaangażowanie społeczne, polityczne, czy przynajmniej z naszym bliźnim - to są wszystko rzeczy, które są jak najbardziej aktualne - odpowiedział filozof.
- Natomiast są też rzeczy w filozofii stoickiej, które należało poddać pewnej rekalibracji, dlatego ja to robię jako stoik współczesny, a zarazem czerpię z Marka Aureliusza, Seneki i Epikteta, ale jest troszeczkę różne - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
- Cała filozofia stoicka wzięła się z takiego poszukiwania ducha szczęścia, satysfakcji w nas samych i poprzez nas samych, Wtedy, kiedy wymyślono ten nurt, czasy były niespokojne. Klimat historyczny skłaniał ludzi do poszukiwania właśnie odpowiedzi na pytanie "jak żyć?", pomimo tego, że świat dookoła przechodzi przemiany, czy wręcz się wali. To jest doświadczenie uderzająco podobne do doświadczenia naszych czasów - podsumował gość audycji.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadziła: Jakub Moroz
Gość: dr Piotr Stankiewicz (filozof)
Data emisji: 24.05.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 23.36
kmp
REKLAMA