Premier spotka się z szefem rządu Hiszpanii. W agendzie spotkania m.in. koordynacja działań dot. pandemii

Premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Hiszpanii i spotka się z premierem Pedro Sánchezem. Przywódcy obu państw wezmą udział w XIII Polsko-Hiszpańskich Konsultacjach Międzyrządowych, które odbędą się w Alcalá de Henares pod Madrytem.

2021-05-30, 07:45

Premier spotka się z szefem rządu Hiszpanii. W agendzie spotkania m.in. koordynacja działań dot. pandemii
Na zakończenie konsultacji przyjęta zostanie wspólna deklaracja szefów rządów Polski i Hiszpanii. Foto: twitter.com/@PremierRP

Powiązany Artykuł

ceuta mid-epa09217692 1200.jpg
Fala nielegalnych migrantów w Hiszpanii. Polska oferuje pomoc na granicy

Tegoroczne konsultacje odbędą się w Alcalá de Henares, mieście 30 km od Madrytu, największym skupisku Polonii w Hiszpanii. Działają tam Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Orzeł Biały" i Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku "Polonica". Szef rządu po przylocie do Madrytu ma w planach spotkanie z Polonią.

Czytaj także:

W konsultacjach międzyrządowych, oprócz premiera, udział weźmie również wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii oraz ministrowie infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, klimatu i środowiska, minister ds. Unii Europejskiej oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Program wizyty przewiduje rozmowę premierów rozmowy ministrów, a następnie wspólne posiedzenie plenarne. W agendzie spotkania premierów znajdą się bieżące kwestie unijne:

REKLAMA

  • koordynacja działań związanych z pandemią COVID-19,
  • polityka klimatyczna,
  • wyzwania migracyjne,
  • polityka sąsiedztwa,
  • kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej,
  • edukacyjnej i kulturalnej.

Rzecznik rządu poinformował, że na zakończenie konsultacji przyjęta zostanie wspólna deklaracja szefów rządów Polski i Hiszpanii. Ponadto - zapowiedział - planowane jest podpisanie licznych porozumień o współpracy: między resortami dyplomacji Polski i Hiszpanii, między akademiami dyplomatycznymi obu państw, w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dotyczącej polityki przemysłowej, a także przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Piotr Müller wskazał, że strony przyjmą protokół końcowy XII sesji plenarnej Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej ds. Współpracy w Dziedzinie Kultury, Edukacji i Nauki.

Dobre relacje handlowe

U ubiegłym roku obroty handlowe między dwoma państwami wyniosły 11 mld euro. Hiszpania znajduje się na 5. miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów w Polsce.

Poniedziałkowe konsultacje zostały poprzedzone Polsko-Hiszpańskim Forum Biznesu, które odbyło się w ostatni czwartek w formule wideokonferencji i uczestniczyli w nim ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę. Podczas forum polscy i hiszpańscy przedsiębiorcy mieli okazję zapoznać się z możliwościami inwestycyjnymi i biznesowymi w obu krajach, m.in. w ramach sektora nowej mobilności w Polsce i sektora transportu kolejowego w Hiszpanii.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej