Prof. Miziołek o artystycznej działalności Jana Pawła II: poeta naprawdę wielkiej miary
- Wystąpienie Jana Pawła II w UNESCO było właściwie zapowiedzią tego wszystkiego co realizował przez całe swoje życie - o działalności artystycznej papieża mówił w Polskim radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego.
2021-06-06, 07:57
Powiązany Artykuł
"Bóg jest miłością" - piękne hasło VII pielgrzymki do kraju
- Patrząc nawet na Jego wczesne poezje czy na kolejne teksty pisane, które zostały tak pięknie zebrane ostatnio w kilku wydawnictwach, widzimy, że to był poeta naprawdę wielkiej miary. Był artystą, aktorem w młodości, a później artystów cenił - dodał. Jak zauważa prof. Jerzy Miziołek, "to właśnie w roku 1984 malarza anielskiego, Beato Angelico, uczynił naprawdę błogosławionym".
Posłuchaj
- Ogarniał wszystkich, muzyków, artystów teatru, malarzy, rzeźbiarzy. Wszystko to było w jego myśli - podkreślił historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak ocenia prof. Jerzy Miziołek przeżywanie sztuki "dojrzewało w Janie Pawle II bardzo długo". - Wystarczy powiedzieć, że nawet ta pierwsza homilia jest krótka, skromna, a kolejne już są wspaniałe i pokazują jak bardzo dogłębnie zrozumiał sztukę Michała Anioła - zaznacza.
- Wystąpienie Jana Pawła II w UNESCO było właściwie zapowiedzią tego wszystkiego co realizował przez całe swoje życie, tyle tylko, że w Unesco mówił o nas, o Polsce, o polskim jestestwie, o uratowaniu ducha polskości, którego nie było. Polski nie było na mapie świata. Była w sercach ludzi, umysłach artystów - podkreśla. Jak dodaje, "Jan Paweł II już wtedy przeżył wielką twórczość artystyczną".
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
REKLAMA
Goście: prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego
Data emisji: 06.06.2021
Godzina emisji: 07:06
jb
REKLAMA
REKLAMA