Spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Majmurek: linia dotycząca bezpieczeństwa na flance wschodniej będzie utrzymana

- Nie widzę rewolucji, ale jest zapewnienie o zachowaniu ciągłości relacji z Polską i regionem, w tym zapewnienie o ciągłości ochrony flanki wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej". Gościem audycji był też red. Miłosz Lodowski.

2021-06-14, 19:00

Spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Majmurek: linia dotycząca bezpieczeństwa na flance wschodniej będzie utrzymana
Andrzej Duda. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Joe Biden zapewnił go, że bezpieczeństwo Polski leży mu na sercu. Do spotkania doszło na marginesie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Dodał, że rozmowa dotyczyła także pogłębienia współpracy wojskowej.

Zdaniem Jakuba Majmurka, Amerykanie potwierdzili swoje ogólne kierunki polityki zagranicznej i pewną stałą doktrynę w regionie. - Czytam to w taki sposób, że ta linia choćby dotycząca bezpieczeństwa na flance wschodniej będzie utrzymana - powiedział.

"Pewna ciągłość relacji"

Dodał, że warto pamiętać, iż deklaracja padła w czasie, gdy relacje polsko-amerykańskie po przegranej Donalda Trumpa i przejęciu Białego Domu przez Joe Bidena ochłodziły się. - Te relacje nie będą już tak bliskie, nie będą tak ciepłe, nie widzę rewolucji, choć jest pewna ciągłość z Polską i regionem wynikająca z polityki i biznesu USA - mówił.


Powiązany Artykuł

pad 123 pap 1200 .jpg
"Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej leży mu na sercu". Prezydent po spotkaniu z Joe Bidenem

Prezydent Andrzej Duda pozytywnie ocenił też kilkugodzinny szczyt NATO. Podkreślał, że narada poświęcona była między innymi bezpieczeństwu na wschodniej flance i zagrożeniom ze strony Rosji. Przywódcy krajów Sojuszu zdecydowali, że NATO będzie się reformować. Pakiet "NATO 2030" ma dostosować Sojusz do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin. Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga, a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu.

REKLAMA

- Powinniśmy w końcu zacząć stosować politykę transakcyjną, może z Demokratami będzie nam łatwiej rozmawiać o interesach, pytać, ile wkładamy i co dostajemy. W sytuacji kiedy pojawia się bowiem większy dystans emocjonalny, łatwiej się negocjuje i realizuje naszą rację stanu - podkreślił Miłosz Lodowski.

NATO w reformie

Plan reform zakłada, że kraje NATO będą konsultować się ze sobą nie tylko w sprawach wojskowych, ale także w dyplomatycznych, gospodarczych, technologicznych i we wszystkich innych, które wpływają na bezpieczeństwo. Sojusz podejmie także bliższą współpracę z demokratycznymi krajami partnerskimi, w tym z Japonią, Australią i Nową Zelandią. Sojusz zwiększy również liczbę szkoleń na Ukrainie i w Gruzji oraz w Iraku i Jordanii. Nawiąże także współpracę z państwami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, by stać się wiodącą siłą dyplomatyczną w świecie.


Posłuchaj

J. Majmurek i M. Lodowski o spotkaniu Duda-Biden ("Debata Dnia") 53:51
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata Dnia"

REKLAMA

Prowadzący: Joanna Miziołek 

Gość: Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"), Miłosz Lodowski (publicysta)

Data emisji: 14.06.2021

Godzina: 18:04 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej