Samochody elektryczne zwolnione z opłat na autostradach A1 i A4. Rusza pilotaż proekologicznego projektu

Kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce zarejestrowani w EV Klub Polska będą do 18 października zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków - poinformowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Na trasie nad morze i z powrotem będzie można zaoszczędzić 60 zł.

2021-06-18, 13:08

Samochody elektryczne zwolnione z opłat na autostradach A1 i A4. Rusza pilotaż proekologicznego projektu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/guteksk7

Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji "Autostrada do elektromobilności" zwrócił uwagę, że rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Dodał, że równolegle do ustawowych przywilejów i dopłat bezpośrednich czy ulg fiskalnych, potrzebne są inicjatywy popularyzujące elektromobilność, najlepiej oznaczające konkretne korzyści dla użytkowników.

Powiązany Artykuł

auto elektryczne samochód elektryczny F 1200.jpg
Będzie kolejny program dopłat do aut elektrycznych. Teraz pora na uzgodnienia z Komisją Europejską

- Korzyść odniesiemy wszyscy, bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Szacujemy, że akcja przyczyni się do zmniejszenia emisji tysięcy ton CO2 do atmosfery - ocenił Miłosz Kurzawski z zarządu Autopay Mobility.

Będą rekomendacje w zakresie kontynuowania akcji

"Osoby zarejestrowane w EV Klub Polska i użytkujące samochody całkowicie elektryczne będą zwolnione z opłat za przejazdy odcinkami autostrad, które są objęte system wideo-tollingu" - wyjaśniono w komunikacie.


Chodzi o odcinek Gdańsk - Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin - węzeł Nowa Wieś) oraz odcinek Katowice - Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska - węzeł Balice), liczące w sumie 276 km.

REKLAMA

"Trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoli zaoszczędzić 60 zł, a trasa autostradą A4 niemal 50 zł" - czytamy. Projekt ma pilotażowy charakter i początkowo potrwa od 18 czerwca do 18 października tego roku.

Dodano, że po tym czasie zostaną wykonane analizy, w tym ekonomiczne i środowiskowe projektu, wyciągnięte wnioski oraz przedstawione rekomendacje w zakresie kontynuowania akcji.

Transport generuje 25-30 proc. CO2 w UE

EV Klub Polska jest jednym z współzałożycieli Global EV Drivers Alliance, organizacji zrzeszającej kluby użytkowników EV z całego świata, m.in. z USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Szkocji.


Jak przypomina organizacja, transport generuje 25-30 proc. rocznego udziału całkowitej emisji CO2 w UE. Projekty związane z elektromobilnością dążą do znaczącego ograniczenia śladu węglowego tego sektora.

REKLAMA

Według Licznika Elektromobilności PSPA i PZPM, pod koniec maja 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 25,4 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49 proc. tej części parku pojazdów, a pozostałą część (51 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Z danych PSPA wynika, że pod koniec maja w Polsce funkcjonowało 1495 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej