Eksperci: polska giełda staje się coraz bardziej atrakcyjnym sposobem na ratowanie oszczędności przed inflacją i niskimi stopami procentowymi
250 mln złotych rocznie to koszt zwolnienia z podatku PIT rodzin wielodzietnych, to element programu Partii Republikańskiej. W kontekście problemów z demografią, każda możliwości pomocy dla rodzin ma jakiś sens, ale bez publicznych programów mieszkaniowych i budowy np. przedszkoli, nie będzie wzrostu dzietności - stwierdzili eksperci, goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Piotr Soroczyński główny ekonomista KIG.
2021-06-28, 11:00
Nowe historyczne maksimum WIG 20 z czwartku i piątku, to nowy szczyt notowań, co to za sygnał dla polskiej gospodarki spytał Arkadiusza Pączka prowadzący audycję Błażej Prośniewski. - Giełda jest odzwierciedleniem polskiej gospodarki, widać duże odbicie post pandemiczne. Lepsze notowania wobec innych konkurencyjnych rynków przyciągnie kapitał i krajowy i zagraniczny. To daje nadzieję, na spore wzrosty gospodarcze w drugiej połowie 2021 roku - powiedział Arkadiusz Pączka.
Giełda barometrem gospodarki ?
Z tą diagnozą zgodził się moderator dyskusji, ale zadał dodatkowe pytanie Piotrowi Soroczyńskiemu, czemu w porównaniu do innych giełd np. NYSE, powrót inwestorów była tak bardzo opóźniony.
- Wydaje się, że te opóźnienie na GPW, jest efektem nastawienia dużych finansowych graczy z giełd światowych, którzy najpierw chcieli skorzystać z takich giełd jak np. nowojorska (tzw. giełdy bazowe), a dopiero potem przyszedł czas na GPW. Ale teraz nasi i zagraniczni inwestorzy instytucjonalni i prywatni, interesują się akcjami, obligacjami oraz surowcami także w Polsce, co równie ważne nasza giełda nie jest przewartościowana - stwierdził Piotr Soroczyński.
Zdaniem Arkadiusz Pączki nasza GPW rywalizuje z innymi giełdami z regionu, planuje ekspansję przez kupno udziałów giełdy w Armenii, a jedyną niewiadomą dla dalszego rozwoju giełdy i całej polskiej gospodarki, może być stan sektora bankowego i problem ewentualnego przewalutowania kredytów frankowych.
REKLAMA
- Popyt na akcje wynika z niskich stóp procentowych i inflacji, dlatego inwestorzy indywidualni będą traktować GPW, jako kuszącą alternatywę. Inni myślą o nieruchomościach, ale ci co się bardziej znają na rynku finansowym, likwidują lokaty i kupują akcje lub jednostki funduszy inwestycyjnych - przypomniał Piotr Soroczyński.
Abolicja podatkowa
-Takie projekty jak abolicja podatkowa już się pojawiały, ale wtedy zarzucono jej niekonstytucyjność. A co z sytuacją tych firm, które latami uczciwie płaciły podatki ? To budzi spore dylematy moralne, ale może być korzystne dla budżetu. Wiele zależy od szczegółowych rozwiązań - podkreślił Arkadiusz Pączka.
- Tego typu koncepcje mają dwa cele: dodatkowy strumień pieniędzy do budżetu, ale tu raczej chodzi nie o miliardy, lecz o dziesiątki lub setki milionów złotych. Ale jest wielu podatników, którzy z tego skorzystają, bo do tej pory bali się poważnych sankcji ze strony fiskusa. - powiedział Piotr Soroczyński.
Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.
REKLAMA
Posłuchaj
PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA