Abp Nycz odebrał insygnia kardynalskie
W Bazylice św. Piotra zakończył się konsystorz, w czasie którego 24 nowych kardynałów otrzymało od Benedykta XVI insygnia tej najwyższej godności w Kościele.
2010-11-20, 11:00
Posłuchaj
- W Kościele kryterium wielkości i pierwszeństwa nie jest panowanie, lecz służba - przypomniał Benedykt XVI podczas uroczystego konsystorza, na którym do Kolegium Kardynalskiego, zwanego też "senatem papieża", przyjęto 24 nowych członków. Jednym z nich jest arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz
Każdy urząd w Kościele, mówił Benedykt XVI, jest odpowiedzią na powołanie, a nie realizacją własnych planów i ambicji. W Kościele, podkreślił, nikt nie jest panem. Powtarzając słowa Jezusa, że "kto by chciał się stać wielkim, niech będzie sługą", papież podkreślił, że dotyczą one całego Kościoła, w którym nie obowiązuje logika panowania i władzy zgodnie z ludzkimi kryteriami, lecz logika pochylania się, by umyć innym nogi, logika służby.
Benedykt XVI poprosił obecnych, by modlili się za nowych kardynałów. Po kazaniu odmówili oni wyznanie wiary i złożyli przysięgę wierności i posłuszeństwa obecnemu papieżowi oraz jego następcom. Benedykt XVI włożył następnie każdemu tradycyjny czerwony biret i przyznał tzw. kościół tytularny, jeden z rzymskich kościołów, poprzez który związani będą z posługa Biskupa Rzymu.
Na uroczystość przybyła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.
W niedzielę, w czasie wspólnej porannej mszy w Bazylice watykańskiej, nowi kardynałowie otrzymają od papieża pierścień.
24 nowych kardynałów
Nominacje kardynalskie otrzymali 20 października m.in. prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa Mauro Piacenza, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan Kurt Koch, koptyjski patriarcha Aleksandrii w Egipcie Antonios Naguib, szef Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej Velasio De Paolis, arcybiskup Palermo Paolo Romeo, arcybiskup Waszyngtonu Donald William Wuerl oraz arcybiskup Monachium Reinhard Marx.
REKLAMA
Kardynał Kazimierz Nycz jest od trzech lat metropolitą warszawskim. Pełni też funkcję ordynariusza wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce. Przewodniczy Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania i Radzie do spraw Środków Społecznego Przekazu. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Był głównym organizatorem pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 2002 roku. Pod jego kierunkiem został opracowany i zatwierdzony przez episkopat program nauczania religii w Polsce.
Kardynał Nycz jest postrzegany jako hierarcha otwarty, który nie waha się mówić o trudnych zadaniach i problemach Kościoła.
Za jedno z najważniejszych wyzwań w swojej posłudze metropolita warszawski uznaje pogłębianie religijności wiernych. Myśli także o ludziach, którzy oddalili się od Kościoła.
Dialog z niewierzącymi
Wśród wielu inicjatyw metropolity warszawskiego jest między innymi, obchodzony w czerwcu Dzień Dziękczynienia, a także powołanie Centrum Opatrzności Bożej, w którym znajdzie się budowana świątynia, muzeum i centrum edukacyjno-kulturalne. Kardynał Kazimierz Nycz podkreśla, że Kościół musi być otwarty na dialog z niewierzącymi, a także na media, które są współczesnym narzędziem ewangelizacji.
Kardynał Nycz wypowiadał się w wielu kwestiach ważnych nie tylko dla Kościoła, ale i całego spoleczeństwa. Jedną z nich była lustracja, o której trzy lata temu powiedział, że jest spóźniona, bo wiele osób próbuje, jak to określił "grać teczkami".
REKLAMA
We wrześniu tego roku metropolita warszawski polecił odprawienie w archidiecezji nabożeństw ekspiacyjnych w związku z ekscesami przy krzyżu pod Pałacem Prezydenckim. Wcześniej apelował do modlących się pod krzyżem o uszanowanie decyzji o przeniesieniu go do kościoła Świętej Anny.
Jak Jana Pawła II
Kazimierz Nycz jest zaliczany do umiarkowanego skrzydła Episkopatu. Ze względu na styl sprawowania biskupiej posługi bywa porównywany do Jana Pawła II. I podobnie, jak papież Polak, przyszłość kraju i świata widzi w wychowaniu młodych ludzi. Podkreśla, że nikt nie jest w stanie zastąpić rodziny, dlatego tak ważne jest, aby wszystkie zajmujące się nią podmioty działały wspierając rodziców.
Kardynał Kazimierz Nycz urodził się 1 lutego 1950 roku w Starej Wsi. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1973 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaczął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie, a od 1981 roku w skawińskiej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.
W 1987 roku został wicerektorem krakowskiego seminarium duchownego. Sześć lat wykładał też katechetykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie W 1988 roku został mianowany biskupem pomocniczym arcybiskupa metropolity krakowskiego. W 2004 roku objął diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Trzy lata później został mianowany metropolitą warszawskim i w Watykanie przyjął paliusz z rąk papieża Benedykta XVI.
REKLAMA
Kardynał Nycz został przedstawiony w książce księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec bezpieki" jako kapłan, który oparł się szantażowi i naciskom ze strony SB.
rk
REKLAMA