Kryzys szansą rozwoju? Sasin: Polska może szybciej "doganiać" najbogatsze kraje UE

- Na kryzys wywołany pandemią koronawirusa należy spojrzeć jako na szansę dalszego rozwoju - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem niezbędne do powrotu na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego są duże inwestycje.

2021-06-30, 13:13

Kryzys szansą rozwoju? Sasin: Polska może szybciej "doganiać" najbogatsze kraje UE
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.Foto: MAP/Twitter

- My na tę pandemię musimy spojrzeć również jako na szansę. To może brzmi dla wielu szokująco albo niezrozumiale, bo jaką szansą może być epidemia? Jak każdy kryzys ma swoje negatywne strony, także z każdego kryzysu można wyciągnąć pozytywne wnioski, można na tych doświadczeniach budować lepszą przyszłość - powiedział Jacek Sasin, który uczestniczył w Samorządowym Kongresie Gospodarczym II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie.

Powiązany Artykuł

Polimery Police – Grupa Azoty 1200.jpg
45 mld zł na inwestycje. Sasin: spółki Skarbu Państwa będą motorem wyjścia z kryzysu

Szybki powrót na ścieżkę wzrostu

Wicepremier podkreślił, że Polska to kraj, który stosunkowo najmniej w Europie odczuł skutki kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią.

- To pokazało, że nasza gospodarka jest silna, ma zdrowe fundamenty i jest gotowa na takie trudne momenty, które, mam nadzieję, są już za nami - mówił.

Jacek Sasin zaznaczył, że spadek PKB w Polsce nie jest tak dotkliwy w jak przypadku innych gospodarek europejskich. Przypomniał, że w Polsce w 2020 r. odnotowano spadek PKB o 2,7 proc. W ocenie wicepremiera to dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że w poprzednich latach Polska była liderem wzrostu gospodarczego w Europie.

REKLAMA


Jednak - jak zaznaczył - inne silne gospodarki europejskie zanotowały większe spadki PKB, np. Niemcy - o 5 proc., Francja - o 8,2 proc., a jeszcze większe spadki PKB zanotowano w Hiszpanii czy Włoszech.

Zdaniem szefa resortu aktywów państwowych Polska po kryzysie wywołanym pandemią ma szanse szybciej "doganiać" najbogatsze kraje tzw. starej Unii Europejskiej.

- To daje nam nadzieję na szybkie odbicie. I te nadzieje nie są płonne, bo zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, Polska ma szanse wrócić bardzo szybko na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Już w tym roku, 2021, te przewidywania mówią o 4 proc. wzrostu PKB, a jeśli chodzi o rok przyszły są jeszcze bardziej optymistyczne i mówią o 5,4 proc. wzrostu PKB - powiedział minister Sasin.

Wielkie inwestycje nie zostały zamrożone

Wicepremier podkreślił, że aby szybko wyjść z kryzysu, trzeba inwestować.

REKLAMA

- Duże inwestycje są niezbędnym składnikiem powrotu na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego - powiedział.

Wskazał, że duże inwestycje w polskich warunkach to inwestycje realizowane wprost przez rząd - infrastrukturalne, drogowe, kolejowe, ale także przez spółki Skarbu Państwa.

- Takie wielkie inwestycje nie tylko nie zostały zamrożone, odłożone w tym czasie pandemii, ale były kontynuowane i dzisiaj kontynuacja tych inwestycji jest dobrym zaczynem do tego, żeby szybciej się rozwijać - tłumaczył wicepremier.


W tym kontekście wymienił m.in. inwestycje w przemyśle chemicznym realizowane przez Orlen czy Grupę Azoty.
Odnosząc się do Inicjatywy Trójmorza Jacek Sasin podkreślił, że obejmuje ona 12 krajów Europy, co stanowi znaczącą część UE - 30 proc. jej potencjału terytorialnego i demograficznego i 20 proc. PKB.

REKLAMA

- To jest potężny potencjał, który razem może bardzo wiele zdziałać - ocenił.

Stabilne i spójne partnerstwo

Przypomnijmy, że Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.


Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej