"Zbudowanie energetyki jądrowej jest niezbędne". Naimski o bezpieczeństwie energetycznym
- Żaden kraj członkowski UE nie może zakazać drugiemu czegokolwiek, jeżeli chodzi o energetykę i bezpieczeństwo energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, komentując plany budowy energetyki atomowej w Polsce.
2021-06-30, 17:19
Polska, zgodnie ze światowymi trendami, zmierza w kierunku transformacji energetycznej, w której coraz większy udział mają mieć odnawialne źródła energii.
Powiązany Artykuł
Prezydent: w procesie transformacji energetycznej człowiek musi zostać uczciwie potraktowany
Jak zauważył Piotr Naimski, w nadchodzącej dekadzie w Polsce będziemy mieli do czynienia z rosnącymi cenami energii. - Przełamanie nastąpi na początku za 10-12 lat, wtedy ceny energii powinny przestać wzrastać, co jest związane z programem energetyki jądrowej, który rozpoczęliśmy. Pierwsza elektrownia atomowa powinna powstać ok. 2033 r. Równocześnie będą budowane odnawialne źródła energii, w tym elektrownie wiatrowe na morzu. To wszystko wraz z blokami gazowymi elektrowni, które będą teraz powstawały, spowoduje, że będziemy bezpieczni, jeżeli chodzi o dostawy energii w Polsce - ocenił.
- Wzrost kosztów emisji dwutlenku węgla, czyli koszt polityki klimatycznej, będzie rósł, to bolesne dla polskiej gospodarki, która ciągle czerpie energię z węgla. Będziemy odstawiali węgiel w perspektywie 30 lat, a koszt związany z emisjami CO2 przekłada się bezpośrednio na ceny energii. Musimy jednak równoważyć elektrownie zamykane tymi, które będziemy otwierali. To powoduje, że cena energii będzie musiała rosnąć, to wynik polityki klimatycznej, przyjętej w UE - przypominał gość audycji.
Piotr Naimski podkreślał, że w tym kontekście zbudowanie energetyki jądrowej jest niezbędne, jeżeli chcemy uzyskać niską emisyjność sektora energetycznego, dodał także, że nie ma możliwości, aby ew. sprzeciw Niemiec mógł zatrzymać inwestycje w energetykę jądrową w Polsce, a bezpieczeństwo energetyczne jest gwarantowane przez rządy poszczególnych krajów członkowskich.
REKLAMA
Posłuchaj
Prezydent powołał w środę Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Jej przewodniczącym został prezydencki doradca Paweł Sałek. Rada będzie proponować rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, klimatu oraz energetyki, a także przyglądać się rozwiązaniom proponowanym przez rząd
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Piotr Naimski
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 15.50
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA