"Zrzutka" polityków PO na poręczenie majątkowe dla Nowaka. Wiemy, kto i ile wpłacił
Politycy Platformy Obywatelskiej pomogli w zbiórce pieniędzy na poręczenie majątkowe dla Sławomira Nowaka - ustalił portal wPolityce.pl. Z doniesień serwisu wynika, że były minister transportu w rządzie Donalda Tuska mógł liczyć na hojne wsparcie byłej prezydent Warszawy i głównego ekonomisty Platformy Obywatelskiej. Przepisy Kodeksu postępowania karnego zabraniają zbiórki na ten cel.
2021-07-07, 13:26
Jak podaje portal wPolityce.pl Hanna Gronkiewicz-Waltz wpłaciła 110 tys. złotych. O 40 tys. złotych mniej od niej zbiórkę wspomógł prof. Andrzej Rzońca, wpłacając tym samym kwotę w wysokości 70 tys. złotych. Mniej hojni byli inni politycy tej partii. Małgorzata Kidawa-Błońska wsparła Nowaka przelewem w wysokości 500 złotych. Do zrzutki dołożył się także były poseł PO Michał Gramatyka.
Powiązany Artykuł
Sławomir Nowak z kolejnymi zarzutami korupcyjnymi. Miał przyjąć dodatkowo 315 tys. euro
- Nie mam żadnego problemu z tym, skąd pani Natalia zgromadziła taką kwotę, bo sam jestem wśród osób, które zdecydowały się wesprzeć finansowo panią Natalię w walce o zebranie tej kaucji dla jej ojca - przyznał się Michał Gramatyka w Telewizji Republika. - Takich ludzi dobrej woli jest więcej - dodał.
Sławomir Nowak miał czas do 18 czerwca, aby zebrać kwotę miliona złotych poręczenia majątkowego.
Na poręczenie majątkowe nie można się "zrzucić"
W art. 266 § 1a kodeksu karnego czytamy: "przedmiot poręczenia majątkowego nie może pochodzić z przysporzenia na rzecz oskarżonego albo innej osoby składającej poręczenie dokonanego na ten cel".
REKLAMA
- Prokuratura przedstawiła dowody ws. Sławomira Nowaka. Ujawniono zdjęcia i nagrania
- Sprawa Nowaka. Andzel: żadna elita nie może być chroniona przez sądy
Zgodnie z tym przepisem na poręczenie majątkowe nie można się "zrzucić".
Tymczasem, jak podaje portal wpolityce.pl, w tytułach przelewów dla Nowaka wpisywano "wpłata na poręczenie majątkowe".
Powiązany Artykuł
Wpłynęło poręczenie za Sławomira Nowaka. "Pieniądze pochodzą z pożyczek od kilkudziesięciu osób"
Zarzuty Nowaka
W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w rządzie Donalda Tuska. Nowak w areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.
REKLAMA
wpolityce.pl/PAP/bf
REKLAMA