Oświadczenie sędziów ws. Marka Safjana. Prof. Jabłoński: to tylko towarzyska obrona kolegi
- W tej konkretnej sprawie nie powinniśmy nadawać temu rangi innej niż tylko towarzyska obrona kolegi sędziego. Każdy ma prawo dochodzenia swoich praw, ale nie znaczy to że powinna robić to instytucja europejska, która w ten sposób wskazuje po czyjej jest stronie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL.
2021-07-29, 10:08
Byli sędziowie ostro skrytykowali okładkę "Gazety Polskiej" z prof. Markiem Safjanem. Na stronie tytułowej pojawia się tekst: "Syn funkcjonariusza hitlerowskiego Grenzschutzu i współpracownika sowieckiej Informacji Wojskowej, autora »Stawki większej niż życie«, uzasadnił absurdalny wyrok TSUE wymierzony w Polskę".
We wtorek w obronie sędziego Marka Safjana wystąpiło 26 emerytowanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. We wspólnym oświadczeniu podkreślili, że okładka "Gazety Polskiej" to "brutalny i bezpodstawny atak", wobec którego nikt nie powinien być obojętny. Podobnie postąpili sędziowie TSUE, którzy także wydali swoje oświadczenie w tej sprawie.
Powiązany Artykuł
"Reformy sądownictwa będziemy dokonywać zgodnie z naszą konstytucją". Kaleta o wniosku MS do polskiego rządu
"Strzelanie z armaty do muchy"
Prof. Arkadiusz Jabłoński powiedział, że zachowanie sędziów instytucji europejskiej jest działaniem, które nie ma mocy prawnej. - W tej konkretnej sprawie nie powinniśmy nadawać temu rangi innej niż tylko towarzyska obrona kolegi sędziego. Każdy ma prawo dochodzenia swoich praw, ale nie znaczy to że powinna robić to instytucja europejska, która w ten sposób wskazuje po czyjej jest stronie - powiedział.
- To nie jest formuła działań prawnych wobec Polski. To tylko oświadczenie wyrażające rodzaj dezaprobaty wobec tego, co zostało opublikowane w Gazecie Polskiej, a pośrednio wskazuje jakoby wyrok TSUE miał inne motywacje niż te wynikające z ich sposobu rozumienia prawa - dodał.
REKLAMA
- "Ma przypomnieć, że Polacy rządzą w swoim kraju". Kluby "GP" zapowiadają manifestację przed siedzibą TK
- Działalność Izby Dyscyplinarnej SN. Müller: należy wyciągać wnioski ws. efektywności instytucji sądowniczych
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na to, że tego typu działanie instytucji zwykle znosi znamiona próby ingerencji w wolność mediów.
- Przypomina to strzelanie z armaty do muchy. Teksty nieprzychylne politykom czy instytucjom powstają na całym świecie i są jeszcze bardziej uderzające. Jednak żadna instytucja, tym bardziej Trybunał Sprawiedliwości, nie śmie się zareagować bo byłoby to traktowane jako próba ingerencji w wolność mediów w danych kraju - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadził: Michał Rachoń
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)
Data emisji: 29.07.2021
Godz. emisji: 09:43
REKLAMA
dz
REKLAMA