Jan Ołdakowski: powstańcom warszawskim przez lata nie wolno było o nim opowiadać
- Ci powstańcy, którzy przeżyli powstanie, żyli w kulturze, w której nie pozwalano im opowiadać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Nie można było pisać o Polskim Państwie Podziemnym. Byli tylko młodzi, piękni powstańcy i zbrodniczy rząd, który posłał ich na bój - dodał.
2021-08-01, 08:14
Dziś 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. - Kiedy w 2003 roku zaczynaliśmy jako grupa przyjaciół, ludzi, którzy chcieli upamiętnić Powstanie Warszawskie, którzy dostali taką możliwość od Lecha Kaczyńskiego, nie miałem poczucia, że idea budowy jest powszechnie akceptowana - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powiązany Artykuł
![powstanie warszawskie.jpg](http://static.prsa.pl/images/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.jpg)
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
Rozmówca Polskiego Radia 24 ocenił, że początkowo także sami powstańcy warszawscy byli nieufni, bo "wcześniej było wiele prób" upamiętnienia i "powstańcy byli oszukiwani, że powstanie gdzieś muzeum". - Pierwszą rzeczą, jaka była najważniejsza, to przekonać do siebie powstańców. Oni nie wierzyli, byli przekonani, że kolejna ekipa chce zbić jakiś kapitał na samej idei, ale że nigdy nic nie zrobi w tym kierunku - wskazał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Samo upamiętnienie miało ludzi, którzy pozornie je wspierali, ale nic nie zrobili na jego rzecz. Powstańcy byli pokoleniem działania, ich nie interesowała polityka, PR. Ich interesował skutek - wskazał gość PR24.
"Piękni Powstańcy i zbrodniczy rząd"
Jan Ołdakowski ocenił, że w czasach PRL można było mówić o powstańcach warszawskich, ale nie o powstaniu. - Ci powstańcy, którzy przeżyli, żyli w kulturze, w której nie pozwalano im opowiadać, opowiadali zatem sami sobie. Nie mieli dostępu do mediów ale mieli dostęp do harcerzy - wskazał.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Chcieliśmy jak najszybciej chwycić za broń". 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie
- Olimpijczyk, który ocalił miasto od zapomnienia. Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"
- Radością życia i historiami dzielą się z młodszymi. Dom Powstańców na Muranowie łączy pokolenia
- Po odwilży 1956 zaczęły wychodzić pamiętniki i wspomnienia z powstania, bardzo dużo było indywidualnych spojrzeń. Nie można było pisać o Polskim Państwie Podziemnym. Byli tylko młodzi, piękni powstańcy i zbrodniczy rząd, który posłał powstańców na bój - mówił Jan Ołdakowski.
Posłuchaj
Więcej - w nagraniu.
***
Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
***
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
REKLAMA
Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 1.08.2021
Godzina emisji: 7.36
mbl
REKLAMA
REKLAMA