Machu Picchu jest starsze niż przypuszczano
Badania przeprowadzone metodą datowania radiowęglowego dowodzą, że słynna, niedostępna górska twierdza w Peru była zamieszkana od 1420 roku, a więc dwadzieścia lat dłużej niż dotychczas sądzono.
2021-08-06, 05:50
Wyniki badań zepołu pod kierownictwem Richarda Burgera zostały opublikowane w czasopiśmie "Antiquity", wydawanym przez Cambridge University Press. Ustalenia mogą rzucić nowe światło na to, jak Imperium Inków stworzyło swoją potęgę.
Machu Picchu znajduje się wśród szczytów And, w peruwiańskim paśmie Kordylierów Wschodnich. Inkaskie miasto jest położone na wysokości aż 2430 metrów ponad poziomem morza. Mieszkańcy opuścili je po podboju państwa Inków przez hiszpańskich konkwistadorów. Hiszpanie weszli w posiadanie informacji o tajemniczym mieście, ale nigdy nie zdołali go zlokalizować.
Zostało ponownie odkryte dopiero w 1911 przez amerykańskiego naukowca Hirama Binghama, który dotarł do niego wraz z indiańskim przewodnikiem Melchorem Arteagą. Stanowisko archeologiczna w Machu Picchu zyskało ogólnoświatową sławę i stało się symbolem inkaskiego państwa.
Powiązany Artykuł

Egipt. Archeolodzy odkryli centrum obsługi chrześcijańskich pielgrzymów z VI w.
Do tej pory wszelkie szacunki odnośnie datowania Machu Picchu były opierane na sprzecznych relacjach pisanych dopiero po opanowaniu terytorium współczesnego Peru przez Hiszpanów. Według nich miasto miało zostać założone w połowie XV wieku, pomiędzy 1440 a 1450 rokiem, jako siedziba dla inkaskiego władcy Pachacutiego, który wstąpił na tron po 1438 roku. Stąd wywodzono wcześniejszą datację miasta. Pachacuti był pierwszym potwierdzonym władcą Inków, który rozpoczął ekspansję z okolic Cuzco na sąsiednie tereny.
REKLAMA
Nowe ustalenia zespołu naukowców wskazują jednak, że Machu Picchu było zamieszkane już 20 lat wcześniej. Badania zostały przeprowadzone za pomocą metody datowania radiowęglowego szczątków 26 służących z Machu Picchu. Wykorzystano w tym celu technikę akceleratorowej spektrometrii mas, która jest szczególnie pomocna w datowaniu kości, po których pozostało niewiele materiału organicznego.
Uzyskane wyniki dowodzą, że Machu Picchu było zamieszkane co najmniej od 1420 do 1530 roku. To z kolei sugeruje, że Pachacuti rozpoczął rządy o wiele wcześniej, niż dotychczas sądzono, a co za tym idzie ekspansja państwa Inków rozpoczęła się we wcześniejszym okresie.
Livescience/sa
REKLAMA