Wyniki spisu powszechnego w USA. Rośnie populacja latynoska i miasta na południu kraju

Biuro statystyczne w USA podało szczegółowe wyniki spisu powszechnego z 2020 roku. Całkowita liczba białej populacji skurczyła się po raz pierwszy w historii. Silnie rośnie populacja dużych obszarów metropolitalnych zwłaszcza na południu i południowym zachodzie kraju.

2021-08-16, 06:15

Wyniki spisu powszechnego w USA. Rośnie populacja latynoska i miasta na południu kraju
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Shutterstock/ Linda Parton

Populacja osób białych, nie będących pochodzenia latynoskiego, spadła o 2,6 proc. pomiędzy 2010 a 2020 rokiem, co sprawia, że udział tej grupy w całkowitej populacji USA spadł poniżej 60 proc. Liczba osób, które identyfikują się jako różnorodnego pochodzenia etnicznego rosła w najszybszym tempie ze wszystkich grup, częściowo z powodu zmian, które uchwyciły bardziej szczegółowe odpowiedzi.

Populacja USA wzrosła o 7,4 proc. w ciągu dekady, co jest drugim najwolniejszym wynikiem w historii dziesięcioletniego spisu powszechnego. Wolniejszy wzrost odnotowano jedynie w latach trzydziestych XX wieku - w erze Wielkiego Kryzysu. Nieco więcej niż połowa, czyli 51 proc., całkowitego wzrostu populacji USA w ostatnim okresie pochodziła z przyrostu wśród Latynosów lub Latynosek, jak podało Census Bureau.

Nowe dane pokazują ogólne starzenie się populacji. Liczba osób poniżej 18 roku życia wynosiła 73,1 mln, czyli 22,1 proc. populacji USA w 2020 roku, co oznacza spadek o 1,4 proc. w porównaniu do 74,2 mln w 2010 roku. Spadek ten był częściowo spowodowany niższym wskaźnikiem dzietności w ostatnich latach.

Wiele miast i przedmieść rozrosło się, tendencja do wyludniania się wsi utrzymywała się w ciągu dekady. Ponad połowa amerykańskich hrabstw - 52 proc. - miała mniejszą populację w 2020 roku niż w 2010 roku.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/ USA Census Bureau/ WSJ/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej