"Państwo praworządne powinno wprowadzić instytucję przedawnienia". Prof. Gontarski o k.p.a.
- Wynaturzeniem było, że w k.p.a., w sprawach administracyjnych, nie mieliśmy przedawnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik, były pełnomocnik rządu RP przed TSUE i rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. - Zasada pewności prawa nakazuje, by państwo praworządne w swoich kodeksach wprowadziło instytucję przedawnienia - powiedział.
2021-08-17, 16:04
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która przewiduje, że nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej dotyczącej nacjonalizacji, nawet wydanej z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Z mocy prawa mają też być umarzane wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.
Powiązany Artykuł
"Kończy okres chaosu prawnego i mafii reprywatyzacyjnych". Prezydent podpisał nowelizację k.p.a.
- Gdyby ktoś popełnił najcięższe przestępstwo, to po kilku, kilkunastu, może kilkudziesięciu latach, to przestępstwo przestałoby nim być, bo w prawie karnym mamy przedawnienie. Wynaturzeniem było, że w k.p.a., w sprawach administracyjnych, nie mieliśmy przedawnienia - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski.
"Naruszano zasadę rządów prawa"
Jak mówił gość "Tematu dnia", "przedawnienie ma być instrumentem zasady pewności prawa". - A zasada pewności prawa jest jednym z podstawowych składników zasady rządów prawa, której naruszenie tu i ówdzie nam zarzucają. Brak przedawnienia, które wprowadza nowelizacja k.p.a., oznaczał, że do tej pory w Polsce naruszano zasadę rządów prawa, a odczuwali to ci Polacy, którzy spokojnie mieszkali, nie mając świadomości, jaka jest przeszłość tego mieszkania, domu, nieruchomości - wskazał ekspert.
Czytaj także:
- "Celem jest uniknięcie patologii". Premier o nowelizacji k.p.a.
- "Tysiące ludzi może odetchnąć w spokoju". Politycy dziękują prezydentowi za podpis przy nowelizacji k.p.a.
- Zasada pewności prawa nakazuje, by państwo praworządne w swoich kodeksach - tak, jak w Kodeksie karnym - wprowadziło instytucję przedawnienia - że po iluś latach roszczenia się przedawniają i nie można dochodzić roszczeń, nawet jeśli byłyby one słuszne. Ono przestało być słuszne z czasem - podkreślił prof. Waldemar Gontarski.
REKLAMA
Posłuchaj
W rozmowie więcej o sytuacji społecznej i politycznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Waldemar Gontarski (prawnik, b. pełnomocnik rządu RP przed TSUE, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji)
REKLAMA
Data emisji: 17.08.2021
Godzina emisji: 15.09
mbl
Polecane
REKLAMA