Trasa S19 wydłuży się dzięki Via Carpatii. GDDKiA ogłasza kolejne przetargi
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę kolejnych odcinków drogi S19, czyli międzynarodowego szlaku Via Carpatia na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Tym razem chodzi o fragmenty z Kocka do Radzynia Podlaskiego i dalej, z Radzynia do Międzyrzeca Podlaskiego.
2021-08-27, 15:17
Wcześniej, na początku sierpnia tego roku ogłoszono przetarg na inny fragment tej trasy z Kocka do Lubartowa. Dzięki tej trasie Kock i Międzyrzec Podlaski zyskają także drugą jezdnię obwodnic.
Na terytorium naszego kraju trasa Via Carpatia będzie budowana w standardzie drogi ekspresowej. To oznacza, że kierowcy w przyszłości będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Drogowcy przewidzieli także budowę Miejsc Obsługi Podróżnych, bezkolizyjnych przejazdów i przejść dla zwierząt – dużych i małych.
Powiązany Artykuł
Premier o Via Carpatii: to będzie oś gospodarcza wschodniej Polski
Nowe węzły drogowe
Na obu odcinkach zaplanowano budowę w sumie czterech dużych węzłów drogowych – Borki, Radzyń Podlaski Północ i Południe oraz węzeł Kąkolewnica. Miejsca Obsługi Podróżnych zaplanowano w Sitnie, Paszkach, Turowie i Milolesie.
W ciągu drogi projektowane są między innymi ogrodzenia, przepusty, płotki naprowadzające oraz przejścia dla zwierząt, które umożliwią im swobodną migrację. Projektowane są również ekrany akustyczne, które ochronią mieszkańców okolicznych zabudowań przed nadmiernych hałasem.
REKLAMA
Drogowcy podkreślają, że celem nadrzędnym inwestycji jest zwiększenie przepustowości ruchu i poprawa bezpieczeństwa, a tak że umożliwienie aktywizacji gospodarczej pobliskich terenów i poprawa warunków ekologicznych.
Budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S19 wraz z drogą ekspresową S17 stanowić będzie na terenie województwa lubelskiego zasadniczy szkielet dróg o dużej przepustowości, łączących największe ośrodki gospodarcze kraju z największymi ośrodkami Polski Wschodniej.
W podobnym tonie wypowiadał się podczas uroczystości w Kocku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podkreślił, że trasa ta jest bardzo ważna z gospodarczego punktu widzenia dla całej wschodniej części naszego kraju.
Firmy wyłonione w przetargu będą musiały opracować ostateczny projekt trasy, zdobyć wszystkie wymagane prawem pozwolenia i wybudować zakontraktowane odcinki. Według Planów GDDKiA mają one być gotowe w 2024 roku.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Via Carpatia. Ogłoszono przetargi na dwa kolejne odcinki drogi ekspresowej S19
Czym jest Via Carpatia?
Międzynarodowa trasa Via Carpatia, której fragmentem jest na terytorium Polski droga S19, połączy kilka krajów na osi północ – południe. Będzie przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję. Polski odcinek będzie miał prawie 600 kilometrów długości.
Na całej długości będzie miała parametry drogi ekspresowej lub autostrady. Polski odcinek rozpocznie się na granicy z Litwą w Budzisku, a zakończy się na granicy ze Słowacją za Barwinkiem. Najdłuższy odcinek tej trasy ma przebiegać przez Rumunię. Będzie on miał ponad 1500 kilometrów długości.
W tej chwili polscy kierowcy korzystają obecnie z około pięćdziesięciu kilometrów w województwach lubelskim i podkarpackim. W tym roku na mapie drogowej kraju pojawią się nowe odcinki drogi S19 pomiędzy Lublinem a Rzeszowem.
REKLAMA
PR24/Aleksander Pszoniak/IAR/sw
REKLAMA