Badania nad otyłością polityków i komunikacją kotów z ludźmi. Rozdano nagrody Ig Nobla 2021

Metoda zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych, związki chemiczne emitowane przez kinomanów, najlepszy sposób na transport nosorożca drogą powietrzną czy badania przeżutej gumy do żucia - to niektóre z tematów prac naukowych, jakie wyróżniono podczas 31. ceremonii wręczenia nagród Ig Nobla.

2021-09-10, 15:17

Badania nad otyłością polityków i komunikacją kotów z ludźmi. Rozdano nagrody Ig Nobla 2021
Annals of Improbable Research - rozdanie nagród z 2015 roku. Foto: Forum/Brian Snyder

Nagrody Ig Nobla to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla, przyznawane za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia", i za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". Zostały wręczone w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Wydarzenie zorganizował magazyn "Annals of Improbable Research", a mistrzem ceremonii był jego redaktor Marc Abrahams. Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii uroczystość odbyła się w formie telekonferencji.

Nagrodę w dziedzinie chemii zdobył międzynarodowy zespół badaczy za pracę polegającą na pomiarze poziomu lotnych związków organicznych (VOCs), wydzielanych przez widzów podczas oglądania filmów w kinie. Celem naukowców było ustalenie, czy te substancje chemiczne korelują z seksem, przemocą i innymi zachowaniami pokazywanymi w filmach. Jak się okazało, poziom izoprenu najlepiej korelował z oddziaływaniem ekranowych treści na widzów, co mogłoby znaleźć praktyczne zastosowanie przy przyznawaniu filmowi kategorii wiekowej.

Czytaj więcej: 


Sporą domieszkę wiedzy z chemii zawiera też praca, nagrodzona w dziedzinie entomologii - czyli nauki o owadach, przyznana badaczom z Centrum Ekologii i Kontroli Wektorów Chorób Marynarki Wojennej USA. Ich prowadzone 40 lat temu badania pozwoliły opracować "Nową metodę kontroli karaluchów na okrętach podwodnych", skuteczną w 98 proc. Aby pozbyć się tych pasażerów na gapę, zespół marynarki wojennej użył, zgodnie z zaleceniami naukowców, dichlorfosu – organofosforanu, który został zakazany w UE w 1998 r. ze względu na jego toksyczność. 

Powiązany Artykuł

satelita w kosmosie kosmos nasa ISS free shutter 1200.jpg
Współczesna geodezja wykorzystuje satelitarne systemy nawigacyjne


W dziedzinie biologii tegoroczną nagrodę odebrała Susanne Schötz z Lund University (Szwecja). Doceniono liczne badania, w których analizowała, w jaki sposób koty komunikują się z ludźmi poprzez m.in. mruczenie, modulowane tony, miauczenie, jęki, piski, syczenie, warczenie i wycie. Badaczkę zainspirowało jej wcześniejsze odkrycie, że gepard i kot domowy mruczą z tą samą częstotliwością 30 Hz.

REKLAMA

Pavlo Blavatskyy, profesor ekonomii w Montpellier Business School, nagrodę Ig Nobel otrzymał w dziedzinie ekonomii "za odkrycie, że otyłość polityków danego kraju może być dobrym wskaźnikiem korupcji tego kraju". Zdaniem autora pozwalający ocenić otyłość wskaźnik BMI jest również dobrym wskaźnikiem korupcji.

Nagroda w dziedzinie ekonomi

Tę zagrodę zdobył zespół Manuela Porcara z Uniwersytetu w Walencji, który analizował znalezione na ulicy kawałki przeżutej gumy do żucia.

Coraz więcej uwagi naukowcy poświęcają wyjątkowo ekologicznej metodzie przemieszczania się, jaką jest chodzenie pieszo. Tegoroczna nagroda w dziedzinie fizyki trafiła do badaczy, którzy przeprowadzili "eksperymenty, aby dowiedzieć się, dlaczego piesi nie kolidują nieustannie z innymi pieszymi". Czujniki umieszczone na trzech stacjach kolejowych zarejestrowały w ramach ich badania ruchy ponad pięciu milionów osób.

Jednocześnie nagrodą w dziedzinie kinetyki uhonorowano eksperymenty mające wyjaśnić, dlaczego piesi czasami jednak się zderzają. W przypadku eksperymentów z udziałem studentów przyczyną kolizji byli rozmawiający przez telefony komórkowe.

REKLAMA

Pokojowa nagroda Ig Nobla

Ta nagroda powędrowała do zespołu Davida Carriera z University of Utah "za przetestowanie hipotezy, że ludzie wyewoluowali brody, aby chronić się przed ciosami w twarz". Jak wykazały eksperymenty z kośćmi pokrytymi ogoloną lub owłosioną skórą owcy, broda faktycznie daje wrażliwym obszarom twarzy pewną ochronę przed uderzeniami, absorbując o około 30 proc. więcej energii, niż goła skóra.

W dziedzinie transportu za najbardziej godne Ig Nobla uznano eksperymenty zespołu Robina W. Radcliffe'a z Cornell University - dzięki którym wiadomo, że po podaniu środka nasennego nosorożca transportowanego drogą powietrzną najbezpieczniej jest zawiesić pod helikopterem do góry nogami. Przewóz zagrożonych wyginięciem nosorożców czarnych w inne lokalizacje ma zapobiec kojarzeniu się blisko spokrewnionych osobników, a kiepskie afrykańskie drogi utrudniają transport ciężarówką.

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej