"Służba zdrowia, mimo swoich bolączek, jednak coraz bardziej się rozwija". Piasecki o proteście medyków

- Negocjacje mają służyć temu, by dojść do kompromisu, tymczasem widzimy przerzucanie się argumentami pomiędzy protestującymi medykami, a ministrem zdrowa - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita". Gościem audycji był też Robert Knap z TVP Info.

2021-09-14, 19:45

"Służba zdrowia, mimo swoich bolączek, jednak coraz bardziej się rozwija". Piasecki o proteście medyków
Dyrektor biura komunikacji NFZ: czas pobytu pacjenta na oddziale szpitalnym, w tym na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, jest uzależniony od decyzji lekarza. Foto: shutterstock.com/Julian Rovagnati

Goście PR24 rozmawiali o sytuacji w ochronie zdrowia i proteście jej pracowników. Białe miasteczko stanęło przed kancelarią premiera po tym, gdy fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy z rządem. Piątkowe spotkanie komitetu protestacyjnego z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim trwało krótko. W rozmowach nie brał udziału premier Mateusz Morawiecki.

Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej", odnosząc się do braku szefa rządu jako strony w rozmowach czego żądają protestujący powiedział, że brak zgody protestujących na spotkanie z ministrem Adamem Niedzielskim należy traktować jako brak zaufania. Być może, jak zauważył publicysta, jest tak, że protestujący są przekonani, iż z ministrem zdrowia niczego nie załatwią, dlatego żądają obecności premiera bo to szefa rządu uważają za osobę, która decyduje o pieniądzach.

"Mimo bolączek, rozwija się"

- Służba zdrowia w Polsce, mimo swoich bolączek, jednak coraz bardziej się rozwija. Jest wyposażona w coraz to nowsze technologie, poprawiają się też kwestie lokalowe. Pozostaje kwestia płac, która została poruszona właśnie teraz przez środowisko medyczne - mówił Marcin Piasecki.


Powiązany Artykuł

Niedzielski Morawiecki PAP 1200.jpg
Udział premiera w spotkaniach ws. protestu medyków. Minister zdrowia wyjaśnia

Protestujący podkreślają natomiast, że ich postulaty nie dotyczą wyłącznie wynagrodzeń, ale poprawy całego systemu. Zaznaczają, że zatrudnionych w służbie zdrowia, w różnych profesjach, jest za mało. Ich postulaty obejmują między innymi natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

REKLAMA

Robert Knap z TVP Info zauważył, że polski rząd ma pełną świadomość tego, że sytuacja w służbie zdrowia, zwłaszcza sytuacja pracowników medycznych, jest bardzo trudna. Wzrost wynagrodzeń, jeśli chodzi o lekarzy, jest systematyczny od 2016 r. Z pracownikami medycznymi, jak podkreślił dziennikarz, jest natomiast pewien problem.

"Zaporowe warunki"

- Protestujący stawiają jednak tak zaporowe warunki płacowe, bo przypomnę że chcą ponad 100 mld zł na już bez możliwości negocjacji, że należy postawić pytanie, czy chodzi rzeczywiście tylko o sytuację w służbie zdrowia - mówił Robert Knap.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia wystosował również pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, aby osobiście podjął on zdecydowane działania na rzecz ratowania ochrony zdrowia w Polsce. Zdaniem Komitetu sytuacja jest poważna. Protestujący podkreślali jednak, że zanim dojdzie do spotkania z głową państwa, powinno dojść do spotkania przedstawicieli Komitetu z premierem, przy udziale ministra zdrowia.


Posłuchaj

M. Piasecki i R. Knap o sytuacji w służbie zdrowia ("Debata Dnia") 49:47
+
Dodaj do playlisty

***

REKLAMA

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita" i Robert Knap z TVP Info  

Data emisji: 14.09.2021

REKLAMA

Godzina: 18:08


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej