"Jest postęp w porównaniu z rządami pierwszych talibów". Prof. Modzrzejewska-Leśniewska o sytuacji kobiet w Afganistanie
- Kobiety stanowią w Afganistanie połowę społeczeństwa i talibom nie będzie łatwo z nich zrezygnować - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk z SGH prof. Joanna Modzrzejewska-Leśniewska.
2021-09-14, 20:45
Posłuchaj
Po przejęciu kontroli nad Afganistanem talibowie zapowiedzieli bardziej umiarkowaną formę rządów niż wtedy, gdy rządzili krajem w latach 1996-2001. Jednak wielu obawia się cofnięcia praw zdobytych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Protestujące na początku września w Kabulu kobiety domagały się dostępu do edukacji, prawa powrotu do pracy i udziału w rządzeniu krajem.
Powiązany Artykuł
"Nie boimy się, jesteśmy zjednoczone". Demonstracja w obronie praw kobiet w Afganistanie
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że obecni przywódcy talibów różnią się jednak od swoich poprzedników. - Jest duży postęp w porównaniu z rządami pierwszych talibów, którzy dla kobiet przewidywali tylko kilka lat szkoły koranicznej. Talibowie zapewniają, że kobiety będą miały możliwość kształcenia się. Inną kwestią jest, czy zostanie to zrealizowane, czy nie jest to pod publiczkę? Jest to jednak coś innego niż 20 lat temu. Tym bardziej że kobiety stanowią w Afganistanie połowę społeczeństwa i nie będzie łatwo z nich zrezygnować. Talibowie mogą też wzorować się na innych krajach muzułmańskich, gdzie kobiety się kształcą np. w Arabii Saudyjskiej. Potrzebują też kobiet jako lekarek i pielęgniarek - tłumaczyła prof. Joanna Modzrzejewska-Leśniewska.
Jej zdaniem ewentualne kolejne protesty będą ograniczone do miast, gdzie kobiety najwięcej skorzystały na zmianach i najmocniej mogą odczuć nowe rządy. - Z drugiej strony słyszy się, że sporo z nich jednak wyjechało z Afganistanu. To jest ta strata społeczna, chodzi bowiem o kobiety wykształcone - podsumowała historyk.
Posłuchaj
Podczas pierwszego rządu talibów w Afganistanie w latach 1996-2001 zdecydowana większość kobiet i dziewcząt była pozbawiona możliwości pracy i edukacji. W przestrzeni publicznej kobiety mogły przebywać tylko w towarzystwie męskiego krewnego, musiały też nosić burki, które zakrywają całe ciało, w tym twarz.
REKLAMA
Więcej w nagraniu
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Joanna Modzrzejewska-Leśniewska (historyk, SGH)
REKLAMA
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 19.33
PR24
REKLAMA