"Większość propozycji to odgrzewane kotlety". Prof. Grosse o orędziu przewodniczącej Komisji Europejskiej
- Ursula von der Leyen wykorzystała okazję - związaną przede wszystkim z różnymi kryzysami - żeby przywołać propozycje, które od kilku lat były dyskutowane w różnych europejskich instytucjach, ale nie zostały wdrożone. Większość propozycji zawartych w tym wystąpieniu można określić jako odgrzewane kotlety - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
2021-09-15, 20:16
W środę na forum Parlamentu Europejskiego przewodnicząca Komisji Europejskiej wygłosiła orędzie o stanie Unii. Wśród głównych wyzwań dla Wspólnoty wymieniła m.in. zwiększenie tempa szczepień przeciw Covid-19, wzmocnienie gospodarki, lepszą współpracę między krajami unijnymi w sektorze obronności, większe zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu i rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji.
Powiązany Artykuł

Beata Szydło podczas debaty w PE: w Unii łamane są zasady ustanowione przez jej założycieli
- Większość propozycji zawartych w tym wystąpieniu można określić jako odgrzewane kotlety. Przewodnicząca Komisji Europejskiej wykorzystała okazję - związaną przede wszystkim z różnymi kryzysami - żeby przywołać propozycje, które od kilku lat były dyskutowane w różnych europejskich instytucjach, ale nie miały szczęścia, żeby zostać wdrożone, bo między państwami członkowskimi były zbyt wielkie sprzeczności - powiedział prof. Tomasz Grosse.
Posłuchaj
- Tak było choćby w przypadku kryzysu migracyjnego. On się odnowił w wyniku sytuacji, do której doszło w Afganistanie. Przewodnicząca Komisji przypomniała w gruncie rzeczy propozycje KE, które są już znane przynajmniej od roku - dodał profesor.
Zaznaczył również, że "pojawiło się też kilka nowych rzeczy, którymi wcześniej Unia się nie zajmowała". - Na przykład program, który ma być odpowiedzią na Nowy Jedwabny Szlak, czyli inicjatywę inwestycji infrastrukturalnych Chińskiej Republiki Ludowej. Komisja zamierza podobny projekt skierować do różnych zaprzyjaźnionych pozaeuropejskich państw. To pewna nowa inicjatywa o charakterze geopolitycznym, mająca budować dobre relacje w stosunkach zewnętrznych - podkreślił gość PR24.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski)
REKLAMA
Data emisji: 15.09.2021
Godzina: 19.33
bartos
REKLAMA