Jakub Wiech o "Fit for 55": ambitny projekt, który będzie kosztować kolosalne pieniądze
- Unia Europejska chce budować swoją tożsamość i jednolitość na gruncie polityki klimatycznej, to ma być jej nowe spoiwo. UE, która przeszła różne kryzysy, w tym migracyjny czy brexit, potrzebuje wspólnego mianownika, który byłby chodliwy politycznie, ale i gospodarczo - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki (portal bizneslert.pl).
2021-09-17, 14:52
Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny "Fit for 55" dotyczący klimatu i energii. Plan zakłada zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie. Cel ten ma być osiągnięty w 2030.
Powiązany Artykuł
Łukasz Jankowski: centralna energetyka nie będzie zdolna do wejścia w rewolucje przemysłu 4.0
Jak podkreślał Jakub Wiech, pakiet Fit for 55, ale i cel neutralności klimatycznej do roku 2050 są bardzo ambitnymi projektami. - UE, która chce być neutralna klimatycznie w roku 2050, rzuca wyzwanie o niespotykanej skali i de facto zaczyna pierwszą w historii świata rewolucję przemysłową, która ma nie być oparta na paliwach kopalnych - stwierdził.
- UE chce osiągnąć zerowy poziom emisyjności w ciągu najbliższych 30 lat, to jest bardzo krótki czas. Wysiłki, które trzeba przedsięwziąć, będą bardzo poważne, mówimy o dekarbonizacji transportu, przemysłu, budowie technologii wodorowych itd. To wszystko będzie kosztować i to kolosalne pieniądze - dodał ekspert.
Gość audycji zaznaczył, że pierwsze transze kosztów, które trzeba będzie ponieść, czekają nas już w najbliższej dekadzie. - Wiążą się z pakietem "Fit for 55", czyli ze zbiorem propozycji legislacyjnych przedłożonych przez KE, które mają usadowić unijną gospodarkę na drodze do neutralności klimatycznej i spełnienia celów klimatycznych w 2030 roku, redukcji emisji unijnych o co najmniej 55 procent w porównaniu do 1990 r. Tu widać już pewne problemy. Wielu europosłów, także z Polski, zwraca uwagę na zagrożenie ubóstwem energetycznym, które może być spowodowane przez ten pakiet - stwierdził.
REKLAMA
- Obawiam się, że nadmierne ambicje nieuwzględniające różnic ekonomicznych w UE mogą doprowadzić do tego, że powstanie grupa blokująca te projekty, która będzie przeciągać lub uniemożliwiać debatę, i ambicje UE pozostaną niespełnione - stwierdził i dodał, że biorąc pod uwagę kształt tej dyskusji i rozłożenie siły politycznej, pewne pomysły tego pakietu będą forsowane nawet bez zgody części państw, w tym Polski.
Posłuchaj
Posłuchaj
Więcej - w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Jakub Wiech
Data emisji: 17.08.2021
REKLAMA
Godzina: 13.07
PR24/ka
REKLAMA