Prof. Piotr Łasak o pakcie AUKUS: próba zahamowania rosnącej potęgi Chin

- O ile sprawa dominacji Chin w sensie globalnym jest w toku, o tyle w przypadku zasięgu regionalnego są potęgą, która dominuje w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej i oddziałuje na kolejne obszary - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Łasak z Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2021-09-20, 15:05

Prof. Piotr Łasak o pakcie AUKUS: próba zahamowania rosnącej potęgi Chin
Prezydent ChRL Xi Jinping . Foto: Gil Corzo/shutterstock

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Przewiduje on bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Według ekspertów pakt AUKUS jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie.

Powiązany Artykuł

Iwo Bender 1200.jpg
Iwo Bender: USA widzi rzeczywiste zagrożenie ze strony Chin

Prof. Piotr Łasak komentował globalną rywalizację mocarstw. - To sytuacja, którą można porównać do wielu zdarzeń z naszej przeszłości, kiedy jedna z potęg gospodarczych stopniowo traci pozycję, a inna potęga, nie tylko gospodarcza, ale polityczna czy militarna, staje się stopniowo numerem jeden - ocenił.

- Mamy próby zahamowania tego procesu. Stany Zjednoczone są w bardzo trudnej sytuacji, nie są w stanie samodzielnie przeciwstawić się potędze Chin, więc budują sojusze. Mamy do czynienia z jednym z nich - powiedział, odnosząc się do powstania paktu AUKUS.

Ekspert odniósł się także do sytuacji gospodarczej Chin, które jako pierwsze powróciły do szybkich wzrostów po ubiegłorocznym spowolnieniu. - Pandemia spowodowała, że dostawy z Chin do innych części świata zostały zatrzymane […], wiele fabryk na świecie zgłaszało ogromny popyt, Chiny wykorzystały okazję, odbicie gospodarki było rezultatem wcześniejszego zatrzymania wymiany handlowej - stwierdził.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Piotr Łasak o rosnącej roli Chin (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:28
+
Dodaj do playlisty

- Coraz bardziej też uświadamiamy sobie, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od Chin, i na świecie mają miejsce różnego typu aktywności zmierzające do przebudowy globalnych łańcuchów dostaw. To nie jest łatwe, nie wydarzy się w ciągu kilku lat, będzie raczej trwało dekady, ale jest świadomość, że tego typu działania są konieczne - mówił prof. Piotr Łasak.

Czytaj także:

Chiny złożyły wniosek o przystąpienie do Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), czyli umowy o wolnym handlu między 11 krajami Azji i Pacyfiku - poinformował w czwartek chiński resort handlu. Uważa się, że Pekin chce w ten sposób wzmocnić swą pozycję w regionie.

Przyjęcie Chin do TPP nie jest przesądzone, ponieważ wniosek ten musi zaaprobować wszystkie 11 państw będących stronami umowy, m.in. Australia. Jeżeli Chiny dołączą do TPP, to łączny PKB krajów należących do paktu będzie stanowił 30 proc. światowego PKB. Teraz jest to ponad 10 proc.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Łasak

REKLAMA

Data emisji: 19.09.2021

Godzina: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej