"Widmo zamknięcia kopalni z dnia na dzień jest przerażające". Burmistrz Zgorzelca o sporze ws. Turowa
- Widmo zamknięcia kopalni Turów z dnia na dzień jest dla nas przerażające, ponieważ z pracą w kompleksie elektrowni i kopalni związanych jest około 8 tys. osób z naszego regionu - powiedział burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.
2021-09-23, 09:37
Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.
Powiązany Artykuł
![shutterstock kopalnia turów 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f1356c15-01ef-45ba-90d7-c99d49bba5fb.jpg)
"Na pewno nie powinniśmy zapłacić tych kar". Bartosz Kownacki o postanowieniu TSUE
W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.
"Niezmiernie trudna sytuacja"
Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz podkreślił, że konflikt wokół kopalni Turów jest dla samorządowców z regionu "niezmiernie trudną sytuacją". - Niepewność co do losów kopalni powoduje wzrost napięć między sporą częścią mieszkańców Zgorzelca a naszymi sąsiadami. Mieszkamy w takim miejscu, gdzie takie napięcia są nam niepotrzebne i to jest problem dla naszego regionu - wskazał Gronicz.
REKLAMA
Druga kwestia, o której mówił burmistrz, dotyczy przyszłości kompleksu kopalni i elektrowni Turów.
- Chcielibyśmy na ten temat rozmawiać i znać perspektywy, ponieważ - bez względu na poglądy polityczne i przekonania - wszyscy się zgadzamy, że nagłe zamknięcie kopalni dla naszego regionu to byłby wielki dramat - powiedział Gronicz.
- Janusz Kowalski: żadne państwo nie może wnioskować o nałożenie kar na inne
- "Absolutnie nieadekwatna do sytuacji". Dr Dawid Piekarz o decyzji TSUE ws. Turowa
Burmistrz podkreślił, że niedawno toczyły się rozmowy na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Bardzo nam zależało, żeby pozyskać pieniądze, ale data zamknięcia kopalni musiałaby być wyznaczona na 2030 r., a nasz rząd mówi o roku 2044. I dlatego tych pieniędzy siłą rzeczy nie dostaliśmy - mówił burmistrz.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Muller KPRM F 1200.jpg](https://static.prsa.pl/images/7bf8b233-bd85-4486-ba0d-087b22a9cad2.jpg)
"Nie będzie zamknięcia kopalni Turów". Zdecydowana odpowiedź rządu na decyzję TSUE
Dodał, że samorządowcy z regionu przyjęli "jako pewnik", że kopalnia będzie funkcjonowała do 2044 r. - Widmo zamknięcia kopalni z dnia na dzień jest dla nas przerażające - mówił. Podkreślił, że nie chodzi tu tylko o podatki, ale o to, że w kompleksie kopalni i elektrowni Turów bezpośrednio bądź pośrednio pracuje około 8 tys. osób. - Ta grupa ludzi jest niepewna swojej przyszłości - mówił.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "polski rząd nie wyłączy kompleksu Turów, a decyzja o nałożeniu kary jest pozbawiona adekwatności i proporcjonalności". Jak dodał, "zobaczymy", czy Polska będzie musiała płacić kary.
pg
REKLAMA