"TSUE jest narzędziem politycznym". Piotr Sak o sporze wokół Turowa
- Poprzez postępowanie zabezpieczające, i dodatkowo dociśnięcie poprzez kary, mamy tak naprawdę sfinalizowanie stanu odpowiadającego uwzględnieniu roszczenia Czech - mówił w Polski Radiu 24 Piotr Sak (Solidarna Polska) W audycji wziął również udział Kazimierz Kleina (Platforma Obywatelska)
2021-09-24, 09:40
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Powiązany Artykuł
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa
Piotr Sak komentował spór wokół orzeczenia Trybunału Sprawiedliwość UE. - Wchodząc do Unii, nie szliśmy tam z wieńcem suwerenności i niepodległości. Zakładałem, że UE to może nie jest organizm filantropijny, ale miejsce, gdzie można współpracować, gdzie jest symbioza i koegzystencja. Dziś TSUE, przez orzeczenia np. ws. Turowa, jest w stanie dokonywać eksterminacji energetycznej poszczególnych państw, w tym Polski - zauważył.
Jak dodał gość audycji, decyzja Trybunału o środkach zabezpieczających w istocie oznacza uwzględnienie roszczeń Czech. - To pokazuje, że TSUE nie podchodzi pryncypialnie do aspektów prawnych, tylko jest narzędziem politycznym, które wykorzystuje się do używania siły wobec Polski - dodał.
Kazimierz Kleina przypominał, że spory wokół kopalni Turów trwają od dłuższego czasu. - Chciałbym, aby racja była po stronie polskiej, ale ten konflikt trwa nie od kilku miesięcy, ale od kilku lat, od momentu, gdy władze Polskie wydały kolejną koncesję na wydobycie węgla brunatnego. Polska niestety lekceważyła stronę czeską w rozmowach dotyczących kwestii środowiskowych na granicy polsko-czeskiej - ocenił.
REKLAMA
- Jeszcze w maju tego roku premier Morawiecki powiedział, że Czesi wycofują swoją skargę z TSUE, bo wszystko jest załatwione. Niestety nieudolnie prowadzane negocjacje doprowadziły do zaostrzenia tego konfliktu. Polska do dziś nie ma w Czechach swojego ambasadora - przypominał senator.
Posłuchaj
Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie negatywnie wpływa na środowisko na terenach leżących po jej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie pracy kopalni do momentu wydania orzeczenia.
Czytaj także:
Goście audycji odnieśli się także do dyskusji o pozaparlamentarnych kontaktach polityków różnych ugrupowań. W ubiegły piątek w Sejmie prezes NIK Marian Banaś mówił praktycznie do pustej sali, ponieważ część posłów w tym samym czasie bawiła się na urodzinach znanego dziennikarza Roberta Mazurka. Jak wynika z opublikowanych w dzienniku "Fakt" zdjęć, wśród gości byli przedstawiciele niemal wszystkich ugrupowań sejmowych.
* * *
Audycja: Dwie strony
REKLAMA
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: Piotr Sak, Kazimierz Kleina
Data emisji: 24.09.2021
Godzina emisji: 08.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA