"Właśnie kończymy konsultacje". Barbara Socha o projekcie "Strategia demograficzna 2040".
- Projekt "Strategia demograficzna 2040" już jest. Właśnie kończymy konsultacje. Mam nadzieję, że po uwzględnieniu części uwag, które do nas wpłynęły, a było ich sporo, projekt zostanie przyjęty i zaakceptowany przez Radę Ministrów i będziemy mogli przystąpić do jego realizacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
2021-09-30, 14:29
Gość Polskiego Radia 24 Barbara Socha mówiła o "Strategii demograficznej 2040". W swoich wypowiedziach wyjaśniała, jak rząd chce spowodować przyrost naturalny Polaków.
- Projekt już jest. Właśnie kończymy konsultacje. Mam nadzieje, że po uwzględnieniu części uwag, które do nas wpłynęły, a było ich sporo, projekt zostanie przyjęty i zaakceptowany przez Radę Ministrów i będziemy mogli przystąpić do jego realizacji - mówiła wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Dodała, że realizacja tak naprawdę już trwa, ponieważ kilka kluczowych obszarów udało się objąć rozwiązaniami w ramach "Polskiego Ładu".
Mówiąc więcej o "strategii demograficznej 2040" wiceminister podkreśliła, że można w nich znaleźć dużo nowych rozwiązań. - Takim przykładem są: poprawki dotyczące opodatkowania rodzin z czwórką dzieci oraz te rozwiązania związane z potrzebami mieszkalnymi, czyli takie projekty, jak: "Mieszkanie bez wkładu" i upraszczanie procesów w związku z programem "Dom bez formalności" - dodała.
REKLAMA
- Trzeci obszar, który jest ważnym i kluczowym pomysłem, dotyczy kwestii rynku pracy. Konsultacje, które są prowadzone, mają służyć właśnie temu, aby porozmawiać z pracodawcami i rozwiązać problemy, z którymi spotykają się zwłaszcza młode kobiety. Dotyczą one niestabilności zatrudnienia - mówiła Barbara Socha.
Prowadzący program zwrócił również uwagę na to, że największym problemem są braki na rynku mieszkaniowym. I spytał, jak rząd chce je rozwiązać.
- Rynkiem mieszkaniowym rządzi prawo podaży i popytu. Ze strony podażowej widzimy w statystykach, że na terenie Polski mieszkań buduje się coraz więcej. Jednak duża część z nich trafia na rynek najmu z różnych powodów. A z drugiej strony istnieje popyt, który jest ogromną barierą, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, którzy startują w życie. Jedną z ich ważniejszych decyzji jest zakładanie rodziny oraz myśl o potomstwie. Jednak decyzja o posiadaniu własnego mieszkania bardzo sprzyja podejmowaniu takich decyzji. Bariera polega na braku funduszy na wkład własny, czyli 20% wymagane przez banki. Mieszkanie bez wkładu to jest rozwiązanie, które ma pomóc - tłumaczy gość PR24.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Gość: Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej
Data emisji: 30.09.2021
Godzina: 13:07
REKLAMA