"Jej opanowanie jest zadaniem Rady Polityki Pieniężnej". Dr Bartoszewicz o inflacji
- Nie widać komunikacji pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim, a Radą Polityki Pieniężnej dotyczącej opanowania obecnej inflacji co oceniam negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
2021-10-01, 20:45
Gość PR24 komentował najnowsze dane GUS dotyczące inflacji. Ceny we wrześniu były średnio o 5,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Oznacza to, że inflacja pobiła rekord i zaskoczyła ekonomistów. Już w lipcu inflacja w Polsce wzrosła do 5 proc. w skali roku, a w sierpniu wzrosła 5,5 proc.
- Rada Polityki Pieniężnej jest nieprzewidywalna, nie rozumiem, w jakim modelu zapadają decyzje, skoro są wyraźnie określone cele, cele NBP, cele polityki pieniężnej. Prezes NBP mówi z kolei, że inflacja wygaśnie naturalnie, ale jeśli RPP nie podejmie żadnej decyzji w tym roku to czeka nas katastrofa w naszych kieszeniach - powiedział ekonomista.
Powiązany Artykuł
Handel w niedzielę. Sprawdź, czy 3 października sklepy będą otwarte
"Nieopanowanie inflacji"
Inflacja, jak dodał, będzie zatem zjadała wszelkie oszczędności i korzyści płynące w stronę gospodarstw domowych, a wynikające z Polskiego Ładu. To wszystko, jak powiedział, jest zagrożone, ze względu na nieopanowanie inflacji co jest zadaniem RPP.
W ubiegłym roku stopy procentowe w Polsce zostały obniżone do historycznie niskiego poziomu, aby walczyć z koronakryzysem. Jednak niskie stopy mogą napędzać wzrost cen. O to, aby ceny w Polsce nie rosły zbyt szybko, powinien zdaniem ekonomistów, dbać Narodowy Bank Polski.
REKLAMA
"Kłopot dla posiadaczy depozytów"
- Mam oczywiście świadomość tego, że podnoszenie stóp procentowych jest obciążeniem dla kredytobiorców, ale obecnie kłopot mają ci, którzy posiadają depozyty pieniężne. Oni nie mają żadnych korzyści z lokat bankowych, co z kolei powoduje niekontrolowane pozbywanie się pieniędzy i nieograniczone zakupy - podkreślił dr Artur Bartoszewicz.
Publikacja GUS to wstępny odczyt. Dokładniejsze dane, czyli co i o ile zdrożało, poznamy za dwa tygodnie. Wynik 5,8 proc. odnosi się do średniego wzrostu cen, który dla poszczególnych kategorii towarów i usług mógł być znacznie większy lub mniejszy.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, SGH)
Data emisji: 01.10.2021
Godzina: 20:06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA