Są pieniądze na inwestycje obejmujące przetwarzanie produktów rolnych. Można otrzymać nawet 15 mln zł

31 października rozpocznie się nabór wniosków, kierowany do zakładów przetwórczych, w ramach wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2021-10-04, 12:16

Są pieniądze na inwestycje obejmujące przetwarzanie produktów rolnych. Można otrzymać nawet 15 mln zł
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o udzielenie polskiemu rządowi jak najszybszej zgody na wprowadzenie możliwości dopłat do nawozów. Foto: Pixabay

Wnioski będą przyjmowane do 29 listopada 2021 r.

O środki mogą się starać mikro-, małe oraz średnie firmy

Jak przekazała w poniedziałkowej informacji prasowej ARiMR, rozpoczynający się wkrótce nabór wniosków w ramach "Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" kierowany jest do: mikro-, małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie wytwarzania pasz na bazie surowców niemodyfikowanych genetycznie (bez GMO) oraz przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich firm prowadzących działalność w zakresie przetwarzania i sprzedaży hurtowej ziół (nowowprowadzany sektor).

Można otrzymać refundację do 50 procent kosztów

"Pomoc przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji" - wyjaśniono. Zaliczają się do nich m.in. wydatki na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności.


Powiązany Artykuł

rolnik 1200.jpg
Wsparcie na inwestycje w ochronę gospodarstwa. ARiMR zaczyna nabór wniosków

Jak dodano, wsparcie można otrzymać też na zakup (wraz z instalacją) maszyn lub urządzeń do przetwarzania produktów rolnych, magazynowania ich czy przygotowania do przetwarzania. W takim przypadku dofinansowane mogą być także koszty leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności - wskazała ARiMR.

Wsparcie od 10 do 15 mln zł

Wyjaśniono, że wysokość pomocy, jaką można otrzymać, zależy od rodzaju podmiotu ubiegającego się o dofinasowanie. W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych maksymalne wsparcie wynosi 10 mln zł. Natomiast gdy o dofinansowanie ubiega się przedsiębiorstwo, które na podstawie odpowiednich przepisów jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów, limit wynosi 15 mln zł.

REKLAMA

Dokumenty należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR od 31 października do 29 listopada

"Na złożenie dokumentów przedsiębiorcy będą mieli czas od 31 października do 29 listopada 2021 r. O kolejności przysługiwania pomocy decydować będzie suma uzyskanych punktów" - czytamy.

Wnioski o przyznanie wsparcia będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji operacji - przekazano. Dokumenty można będzie składać osobiście, rejestrowaną przesyłką pocztową lub na elektroniczną skrzynkę podawczą ARiMR.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej