Jacek Ozdoba o sporze wokół kopalni Turów: kwestia bezpieczeństwa energetycznego UE
- To jest wpisywanie się w grę rosyjsko-niemiecką. Jeśli mowa o kopalni Turów, to także mowa o elektrowni, a to kilka procent prądu elektrycznego w Polsce, też w tej części Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.
2021-10-05, 08:35
Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.
Powiązany Artykuł
Dr Dawid Piekarz: nie godząc się na porozumienie z Polską, Czesi wiele tracą
Jacek Ozdoba ocenił, że zachowanie strony czeskiej w sprawie kopalni Turów jest niedopuszczalne. - Polskie stanowisko było otwarte, padały propozycje, Czesi proponowali umowę, z której nie sposób się wycofać, co świadczy o tym, że grali na przedłużanie rozmów, niedoprowadzanie do porozumienia pomiędzy Warszawą a Pragą. Czas negocjacji się skończył, musimy rozmawiać w inny sposób - podkreślał. Dodał także że dostawy prądu, które zapewnia elektrownia korzystająca z węgla kopalni to kwestia bezpieczeństwa energetycznego całej UE.
- Jeżeli podchodzilibyśmy do tego tak pryncypialnie, jak chciałaby sędzia Lapuerta, to trzeba by zainteresować się jeszcze kilkoma kopalniami, które znajdują się w tym regionie, po stronie czeskiej i niemieckiej, tam uwag sędzia nie miała. To pokazuje, że są podwójne standardy i decyzja może mieć ugruntowanie polityczne - zaznaczył.
Posłuchaj
Gość audycji podkreślał, że należy zmienić sposób negocjacji z Czechami. - Należy przeanalizować wszystkie problemy, które były ze stroną czeską i rozmawiać z nimi tak, jak oni nas traktują, bardzo twardo. Powinniśmy rozmawiać z nimi również w kwestii zanieczyszczań powietrza, które płyną ze strony czeskiej - zwracał uwagę.
REKLAMA
Czytaj także:
W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - odpowiadając na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Goście: Jacek Ozdoba
REKLAMA
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 7.35
PR24/ka
REKLAMA