Dr Piotr Kościński: Frontex mógłby dać niezależny obraz sytuacji na granicy
- Nie spodziewałbym się, że Frontex uszczelni nam granicę, ale jeśli to będzie nawet dziesięć osób, to potwierdziliby to, co mówią nasze władze i Straż Graniczna. Byłby to niezależny obraz tego, co dzieje się na granicy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kościński, ekspert ds. międzynarodowych (Akademia Finansów i Biznesu Vistula).
2021-10-05, 12:15
Dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki wizytowali w poniedziałek granicę polsko-białoruską. Celem było przedstawienie trudnej sytuacji wynikającej z działań hybrydowych białoruskiego reżimu - podało MSWiA.
Powiązany Artykuł
Grzegorz Kuczyński o działaniach Białorusi: destabilizacja granicy UE
Jak podkreślał dr Piotr Kościński, współpraca Polski z Frontexem układa się dobrze, ale nie jest on obecny na polskiej granicy, to rząd polski musiałby zaprosić tę organizację, żeby wysłała swoich ludzi lub sprzęt. - Przydałoby się nam umiędzynarodowienie tej sprawy i warto byłoby, aby to Frontex potwierdzał, że to strona polska i rząd ma rację. W tej chwili mamy kompletnie niewiarygodny przekaz strony białoruskiej, to czysta propaganda, i przekaz polskich władz, który dla niektórych może nie być w stu procentach pewny, nie ma na miejscu dziennikarzy czy niezależnych instytucji. Można zaufać przekazowi rządowemu lub mu nie ufać, to jeden z wielu problemów w tej sytuacji - stwierdził.
- Oczywiście UE popiera Polskę, bo to jest granica unijna. Tej granicy strzeżemy, to jest nasz obowiązek, zobowiązaliśmy się do tego. To także granica NATO. Sytuacja jest niesłychanie skomplikowana, mamy do czynienia ze zorganizowanym przemytem ludzi prowadzonym przez instytucje państwowe, państwo Białoruś i jego służby. (…) To są ludzie w znacznej mierze oszukani przez brutalny reżim Łukaszenki - przypominał.
Posłuchaj
Białoruś zawiesi umowę o readmisji z krajami Unii Europejskiej. Projekt odpowiedniej ustawy przegłosowała izba niższa białoruskiego parlamentu. Gość audycji komentował zapowiedzi władz białoruskich. - Przekonują mnie słowa biskupów, którzy mówią, że jest naszym obowiązkiem pilnowanie granicy, ale z drugiej strony jest nim również humanitarne zachowanie wobec tych, którzy się znaleźli po drugiej stronie granicy. Wszyscy wiedzą, że władze białoruskie są złe, gnębią własny naród, nie będą przejmować się migrantami, śmiercią czy cierpieniem kogokolwiek. My natomiast powinniśmy pokazywać nasze dobre oblicze, to, że jesteśmy inni - stwierdził.
REKLAMA
- Łukaszenko jak na razie odniósł jeden wielki sukces, dramatycznie skomplikował nam życie i pobudził wewnętrzne spory w naszym kraju. Tymczasem trzeba by od tych sporów odejść i znaleźć dobre rozwiązanie - dodał Piotr Kościński.
Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a półtora tysiąca osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. We wrześniu zanotowano 7535 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: dr Piotr Kościński
Data emisji: 05.10.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 11.07
PR24/ka
REKLAMA