Prezes KGHM: dla nas transformacja energetyczna to szansa i wyzwanie

KGHM Polska Miedź widzi w transformacji energetycznej szansę na zwiększenie sprzedaży miedzi - powiedział podczas Kongresu Polska 590 prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

2021-10-05, 18:28

Prezes KGHM: dla nas transformacja energetyczna to szansa i wyzwanie
KGHM Polska Miedz S.A. . Foto: Bartlomiej Kudowicz/Forum

- Transformacja energetyczna w 75 proc. oparta jest o miedź. Potrzeby samej Europy to 22 mln ton, więc są ogromne. My widzimy w tym swoją szansę na sprzedaż, na funkcjonowanie w najbliższych latach, gdyż popyt będzie zwiększony - powiedział prezes KGHM.

- Jednocześnie jest to dla nas wyzwanie związane z energią, ponieważ naszym głównym kosztem produkcji, oprócz pracy, jest energia elektryczna, dlatego musimy mieć tanią energię elektryczną. Dlatego staramy się transformować firmę w kierunku pozyskiwania energii elektrycznej z OZE, chociaż to nie jest łatwe - dodał.

Powiązany Artykuł

Zaznaczył, że obniżenia kosztów energii nie da się osiągnąć wykorzystując do tego celu jedynie ogniwa fotowoltaiczne.

- Dlatego sięgamy też po rozwiązania małych modułowych reaktorów jądrowych, które pomogą nam osiągnąć samowystarczalność energetyczną w przyszłości - wyjaśnił.

Przypomniał, że KGHM podpisał pod koniec września tego roku z amerykańską firmą NuScale porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

REKLAMA

Szef KGHM mówiąc o chilijskiej kopalni miedzi Sierra Gorda, która w tym roku po raz pierwszy pozytywnie wpłynęła na wynik grupy, prezes powiedział, że jeszcze dużo można tam zrobić, aby poprawić sytuację.

- Założyliśmy, że nie dokładamy pieniędzy do Sierra Gorda. Minimalizujemy pożyczki, minimalizujemy nowe inwestycje w projekt. Zastałem na biurku plany, w których mieliśmy wysyłać następne setki milionów dolarów. Zatrzymaliśmy to. Wyłącznie przez efektywność wewnętrzną (...) oszczędności optymalizację osiągnęliśmy efekty. To nie kosztowało nas nowych inwestycji - dodał. 

W pierwszej połowie tego roku z chilijskiej kopalni do Polski spłynęło ponad 500 mln zł. Wcześniej projekt ten był deficytowy i KGHM tylko do niego dokładał.

PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej