Białystok Interphoto 2021. Połączenie fotografii Anny Ready z powieścią Sophie Gaudier-Brzeskiej
- Zdjęcia powstały na podstawie jedynej powieści, która znajduje się w archiwach Wielkiej Brytanii, i która napisana jest w języku polskim. Powieść zatytułowana jest "Histeryczki". Tym tytułem łączę mój projekt fotograficzny razem z tekstem Sophie Gaudier-Brzeskiej - powiedziała w audycji "Głębia Ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 Anna Ready, fotograf.
2021-10-06, 13:17
Interphoto to projekt festiwalowy, który co 2 lata w Białymstoku skupia bardzo często artystów, którzy pracują za granicą. Tak jest w przypadku gościa Idy Niewiadomskiej. Anna Ready od ponad 20 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Przeprowadziła się tam po skończeniu studiów literaturoznawczych. To właśnie za granicą odkryła w sobie pasję fotograficzną.
Powiązany Artykuł
Fotograf Mariusz Śmiejek: opowiadam historie, których jestem częścią
- Zmieniłam trochę optykę działania, bo zawsze zależało mi na tym, żeby robić ciekawe zdjęcia. W Wielkiej Brytanii na początku robiłam kursy na Uniwersytecie Oksfordzkim - przyznała Anna Ready.
Połączenie literatury i zdjęć
W Białymstoku, na Interphoto 2021 możemy zobaczyć jej zdjęcia. Jak przyznała autorka, przy pracy nad nimi chciała wykorzystać swoje poprzednie doświadczenia, które zdobyła, studiując w Gdańsku.
- Nad pierwszym moim projektem pracowałam przez bardzo długi okres czasu. Łączy on literaturę i fotografie, ponieważ jest to moja fotograficzna odpowiedź na tekst literacki, pisarki polskiego pochodzenia, Sophie Gaudier-Brzeskiej - powiedziała fotograf.
REKLAMA
Posłuchaj
Kim była Sophie Gaudier-Brzeska?
Sophie Gaudier-Brzeska była migrantką z Galicji mieszkająca na początku XX wieku w Paryżu, w Nowym Jorku i Londynie. Zmarła w zakładzie dla obłąkanych. Jak przyznała gość audycji "Głębia Ostrości" mieszka nieopodal miejsca śmierci polskiej poetki.
- Wątki migracyjne, wątki też wiele językowe, ponieważ Sophie Gaudier-Brzeska pisała nie tylko po polsku, ale również po angielsku i po francusku, były naszą wspólną płaszczyzną - oznajmiła.
Inspiracja Gaudier-Brzeską
W rozmowie z Igą Niewiadomską Anna Ready przyznała, że motorem działania na samym początku tego projektu, było to, że Sophie Gaudier-Brzeska nie została odkryta jako pisarka.
- Jej teksty właśnie w trzech językach bardzo wielu badaczy czytało I studiował, ale głównie pod kątem tego, by wyciągnąć z nich informacje biograficznych dotyczące głównie jej partnera życiowego Henri Gaudier-Brzeski, który był modernistycznym francuskim rzeźbiarzem, który zmarł podczas pierwszej wojny światowej - powiedziała.
REKLAMA
- Festiwal Fotografii Interphoto w pandemii. Dyrektor artystyczny: rok temu nie wiedzieliśmy, co się wydarzy
- Studium Fotografii ZPAF. Grudzień: chodzi o to, żeby coś poczuć oglądając zdjęcia
Jej zdaniem teksty pisarki nie zostały docenione jako teksty literackie, dlatego wybór padł właśnie na tę autorkę. Zdjęcia powstały na podstawie jedynej powieści, która znajduje się w archiwach Wielkiej Brytanii, i która napisana jest w języku polskim. Powieść zatytułowana jest "Histeryczki".
- Tym tytułem łączę mój projekt fotograficzny razem z tekstem Sophie Gaudier-Brzeskiej - dodała.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Głębia ostrości"
Prowadziła: Iga Niewiadomska
Gość: Anna Ready
REKLAMA
Data emisji: 05.09.2021
Godzina emisji: 22.05
bf
REKLAMA