Białystok Interphoto 2021. Połączenie fotografii Anny Ready z powieścią Sophie Gaudier-Brzeskiej

- Zdjęcia powstały na podstawie jedynej powieści, która znajduje się w archiwach Wielkiej Brytanii, i która napisana jest w języku polskim. Powieść zatytułowana jest "Histeryczki". Tym tytułem łączę mój projekt fotograficzny razem z tekstem Sophie Gaudier-Brzeskiej - powiedziała w audycji "Głębia Ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 Anna Ready, fotograf.

2021-10-06, 13:17

Białystok Interphoto 2021. Połączenie fotografii Anny Ready z powieścią Sophie Gaudier-Brzeskiej
Zdjęcia są impresją fotograficzną na temat zmarłej w Anglii Sophie Gaudier-Brzeskiej. Foto: Ania Ready z cyklu „Hysterical Woman”, Oxford, UK, 2021

Interphoto to projekt festiwalowy, który co 2 lata w Białymstoku skupia bardzo często artystów, którzy pracują za granicą. Tak jest w przypadku gościa Idy Niewiadomskiej. Anna Ready od ponad 20 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Przeprowadziła się tam po skończeniu studiów literaturoznawczych. To właśnie za granicą odkryła w sobie pasję fotograficzną.

Powiązany Artykuł

Smiejek.jpg
Fotograf Mariusz Śmiejek: opowiadam historie, których jestem częścią

- Zmieniłam trochę optykę działania, bo zawsze zależało mi na tym, żeby robić ciekawe zdjęcia. W Wielkiej Brytanii na początku robiłam kursy na Uniwersytecie Oksfordzkim - przyznała Anna Ready. 

Połączenie literatury i zdjęć

W Białymstoku, na Interphoto 2021 możemy zobaczyć jej zdjęcia. Jak przyznała autorka, przy pracy nad nimi chciała wykorzystać swoje poprzednie doświadczenia, które zdobyła, studiując w Gdańsku.

- Nad pierwszym moim projektem pracowałam przez bardzo długi okres czasu. Łączy on literaturę i fotografie, ponieważ jest to moja fotograficzna odpowiedź na tekst literacki, pisarki polskiego pochodzenia, Sophie Gaudier-Brzeskiej - powiedziała fotograf. 

REKLAMA

Posłuchaj

Anna Ready o inspiracji tekstami Sophie Gaudier-Brzeskiej (Głębia ostrości) 23:22
+
Dodaj do playlisty

Kim była Sophie Gaudier-Brzeska?

Sophie Gaudier-Brzeska była migrantką z Galicji mieszkająca na początku XX wieku w Paryżu, w Nowym Jorku i Londynie. Zmarła w zakładzie dla obłąkanych.  Jak przyznała gość audycji "Głębia Ostrości" mieszka nieopodal miejsca śmierci polskiej poetki.

- Wątki migracyjne, wątki też wiele językowe, ponieważ  Sophie Gaudier-Brzeska pisała nie tylko po polsku, ale również po angielsku i po francusku, były naszą wspólną płaszczyzną - oznajmiła.

Inspiracja Gaudier-Brzeską

W rozmowie z Igą Niewiadomską Anna Ready przyznała, że motorem działania na samym początku tego projektu, było to, że  Sophie Gaudier-Brzeska nie została odkryta jako pisarka.

- Jej teksty właśnie w trzech językach bardzo wielu badaczy czytało I studiował, ale głównie pod kątem tego, by wyciągnąć z nich informacje biograficznych dotyczące głównie jej partnera życiowego Henri Gaudier-Brzeski, który był modernistycznym francuskim rzeźbiarzem, który zmarł podczas pierwszej wojny światowej - powiedziała.

REKLAMA

Czytaj także:

Jej zdaniem teksty pisarki nie zostały docenione jako teksty literackie, dlatego wybór padł właśnie na tę autorkę. Zdjęcia powstały na podstawie jedynej powieści, która znajduje się w archiwach Wielkiej Brytanii, i która napisana jest w języku polskim. Powieść zatytułowana jest "Histeryczki".

- Tym tytułem łączę mój projekt fotograficzny razem z tekstem Sophie Gaudier-Brzeskiej - dodała.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Anna Ready

REKLAMA

Data emisji: 05.09.2021

Godzina emisji: 22.05

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej