"Cios w pamięć o ofiarach Zagłady". Muzeum Auschwitz-Birkenau o akcie wandalizmu
Konserwatorzy Miejsca Pamięci w Oświęcimiu rozpoczęli oczyszczanie baraków ze śladów wandalizmu. We wtorek nieznani sprawcy na barakach na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau umieścili kilka antysemickich napisów.
2021-10-06, 20:40
Powiązany Artykuł
German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny
Napisy w językach niemieckim oraz angielskim zostały naniesione czarną farbą w sprayu na ścianach dziewięciu drewnianych baraków obozowych. Policja przeprowadziła na miejscu oględziny, zabezpieczyła nagrania z monitoringu, a napisy zostały już poddane analizie grafologicznej. - Policja sporządziła już potrzebną dokumentację, a konserwatorzy Miejsca Pamięci mogli przystąpić do oczyszczenia historycznych budynków ze śladów wandalizmu - powiedział Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz-Birkenau.
"Atak na symbol największej zbrodni w historii ludzkości"
Podkreślił, że akt wandalizmu to przede wszystkim "znieważenie Miejsca Pamięci, oburzający atak na symbol największej zbrodni w historii ludzkości, a także cios w pamięć o ofiarach Zagłady".
Zarówno policja jak i pracownicy Miejsca Pamięci proszą o kontakt świadków zdarzenia i osoby, które mogą pomoc w ustaleniu sprawców.
REKLAMA
- 78 lat temu w Auschwitz utworzono podobóz dla więźniów z Theresienstadt. Posłuchaj relacji świadka
- "Pasażerka", czyli niemieckie kłopoty z pamięcią
- Ochotnik do Auschwitz. Rotmistrz Witold Pilecki bohaterem II wojny światowej
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tysięcy deportowanych do obozu Polaków zginęła niemal połowa.
W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
nt
REKLAMA
REKLAMA