USA: wniosek o dopuszczenie lekarstwa zwalczającego koronawirusa. Tabletki do przyjmowania w domu

Merck & Co. oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP wystąpili o zezwolenie na awaryjne użycie molnupiraviru w USA, zwiększając szansę tabletki na zostanie pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym na COVID-19 - podała agencja Bloomberg.

2021-10-11, 16:51

USA: wniosek o dopuszczenie lekarstwa zwalczającego koronawirusa. Tabletki do przyjmowania w domu
Molnupiravir. Foto: Merck/mat. prasowe

Do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) złożono wniosek o dopuszczenie molnupiraviru w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby COVID-19 u dorosłych, którzy narażeni są na rozwój choroby mogący skutkować koniecznością hospitalizacji - poinformowały firmy w poniedziałkowym oświadczeniu.

Zgłoszenia w innych krajach

W nadchodzących miesiącach oczekuje się zgłoszeń do organów regulacyjnych na całym świecie po tym, jak śródokresowa analiza danych z badań klinicznych wykazała, że lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji pacjentów o połowę - wskazał Bloomberg.

Powiązany Artykuł

shutterstock koronawirus .jpg
"Czas działa na korzyść wirusa". Prof. Bieńkowska-Szewczyk o sytuacji epidemicznej w Polsce

- Wyjątkowa skala pandemii wymaga działania z bezprecedensową szybkością i to właśnie robimy, składając wniosek o autoryzację leku przez FDA w ciągu 10 dni od otrzymania wyników badań - powiedział Robert M. Davis, dyrektor wykonawczy i prezydent przedsiębiorstwa farmaceutycznego Merck.

Terapia w domu

Molnupiravir można podawać pacjentom w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences Inc., które są podawane we wlewie dożylnym, zwykle w szpitalu lub klinice. Leczenie pacjentów w domu pozwala uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.

REKLAMA

Czytaj także:

Pięciodniowa kuracja molnupiravirem miałaby kosztować 700 dolarów. Użycie tabletek ma być bezpieczne, dobrze tolerowane, niedrogie i łatwe do podania.

Uderzenie w wirusa

Powiązany Artykuł

naukowcy 1200 free.jpg
USA: trwają badania nad lekiem przeciw COVID-19. Władze zapowiadają zakup ponad miliona dawek preparatu

Lek bezpośrednio przeciwdziała wirusowi, ograniczając uszkodzenie organizmu i czas trwania choroby.

Sterydy i leki rozrzedzające krew, które, jak wcześniej wykazano, zwiększają szanse na przeżycie hospitalizowanych pacjentów, nie walczą bezpośrednio z wirusem, a jedynie zapobiegają pogorszeniu objawów COVID-19 - podał dziennik New York Times.

REKLAMA

Merck zaznaczył, że planuje wyprodukowanie 10 mln zestawów do końca 2021 roku. Firma podpisała w czerwcu umowę na dostawę do USA 1,7 mln zestawów wartych 1,2 mld dolarów, po tym, gdy lek zostanie zatwierdzony przez FDA.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej