Rekonstrukcja nie pomoże rządowi Donalda Tuska? Nowy sondaż
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska ma nastąpić w najbliższym czasie, jednak nie budzi większych nadziei na polityczne przełamanie. Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", 59,3 proc. badanych nie wierzy, że poprawi sytuację rządu ani jego notowania. Z ustaleń dziennika wynika, że kluczowe zmiany są planowane dopiero za rok, gdy możliwa będzie wymiana premiera przed wyborami parlamentarnymi.
2025-07-16, 07:11
Rekonstrukcja rządu Tuska. Polacy ocenili
Zapowiadane od lutego zmiany w strukturze rządu - w tym zmniejszenie liczby ministrów i wiceministrów - mają wkrótce dojść do skutku. Jednak dane z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wskazują, że obywatele nie wiążą z nimi większych nadziei. Jedynie 5,9 proc. respondentów uważa, że rekonstrukcja "zdecydowanie" pomoże przezwyciężyć obecny kryzys, a 25,4 proc. ocenia, że "raczej tak".
Łącznie zaledwie co trzeci ankietowany spodziewa się pozytywnego efektu. Zdecydowanie przeważają głosy wątpiące: 21,5 proc. ocenia, że zmiany "raczej nie pomogą", a 37,8 proc. - że "zdecydowanie nie". To razem 59,3 proc. osób, które są negatywnie nastawione do planowanych działań. 9,4 proc. nie potrafiło jednoznacznie ocenić ich wpływu.
Jak zauważa gazeta, szczegółowy podział odpowiedzi według preferencji partyjnych pokazuje wyraźne różnice w ocenie rekonstrukcji. Aż 62 proc. zwolenników partii tworzących koalicję rządzącą wierzy, że zmiany w rządzie mogą pomóc wyjść z obecnego kryzysu. Przeciwnego zdania jest 23 proc. respondentów.
Z kolei wśród wyborców opozycji - w tym PiS, Konfederacji i Razem - aż 90 proc. uważa, że planowana rekonstrukcja nie rozwiąże obecnych problemów gabinetu Tuska. To pokazuje, że choć zmiany mogą umocnić rząd w oczach własnych sympatyków, to nie przekonują przeciwników.
Rekonstrukcja rządu Tuska może być ostatnia. W 2026 zmiana premiera?
Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że wśród polityków koalicji coraz częściej mówi się o nadchodzącej rekonstrukcji jako o ostatniej, którą przeprowadzi Donald Tusk. Kolejne zmiany - planowane na 2026 rok - miałyby już objąć także stanowisko premiera i stanowić element przygotowań wizerunkowych przed wyborami parlamentarnymi. Według rozmówców gazety taki scenariusz zaczyna być brany pod uwagę również przez samego szefa rządu.
Rekonstrukcja rządu Tuska - termin
Rzecznik rządu Adam Szłapka został zapytany na antenie Polskiego Radia 24, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu. - Wszystkie informacje będą na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu. Na pewno nie będzie to 22 lipca, raczej pomiędzy 23 a 25. Tak jak premier to zapowiedział, będzie to na tym posiedzeniu Sejmu - tłumaczył.
Uściślijmy: najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 22-25 lipca. Początek obrad nastąpi we wtorek o godzinie 10.00.
Szłapka wyjaśnił, że "rekonstrukcja miała się odbyć trochę wcześniej, ale na prośbę Szymona Hołowni, liderzy zgodzili się, żeby ją trochę przesunąć". - Taką miał prośbę marszałek Sejmu. To już trzeba jego pytać. Myślę, że miał jakieś osobiste względy, nie chcę w to wchodzić - komentował.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Szłapka zapytany o tę kwestię odpowiedział krótko: "O wszystkich sprawach związanych z rekonstrukcją będzie informował pan premier".
Badanie IBRiS przeprowadzono w dniach 11-12 lipca na 1171-osobowej grupie ogólnopolskiej.
- Pełczyńska-Nałęcz zamiast Hołowni? To ona ma zasiąść przy stole z liderami
- Tusk o ułaskawieniu Bąkiewicza przez Dudę. "Nie cofną się"
- Ten sondaż mówi wszystko. Polacy chcą radykalnej zmiany w Sejmie
Źródła: Rzeczpospolita/Polskie Radio/nł