Konsultacje online wystarczą do wspomaganego samobójstwa? Szkocja debatuje nad zmianą prawa

Grupa szkockich ustawodawców dąży do legalizacji wspomaganego samobójstwa. Nowością jest propozycja, by w kwalifikacji do eutanazji wystarczyły konsultacje online z lekarzami.

2021-10-21, 12:27

Konsultacje online wystarczą do wspomaganego samobójstwa? Szkocja debatuje nad zmianą prawa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/sfam_photo

Trwają konsultacje legislacyjne dotyczące ustawy Assisted Dying for Terminally Ill Adults (Scotland) Bill. Zapisy mają umożliwić konsultacje z lekarzem on-line jako wystarczający środek ochronny w podejmowaniu decyzji o eutanazji. Przeciw ustawie protestują eksperci, organizacje pro-life i Kościół.

Emocjonalne obciążenie

- Jak lekarz może podjąć decyzję o stanie umysłu osoby na zdalnym połączeniu internetowym, nie będąc w fizycznej obecności tej osoby, aby przeprowadzić badanie i dokonać wyważonego osądu? - mówi szkockiej gazecie "The Herald" Gordon Macdonald, szef organizacji Care Not Killing.

Powiązany Artykuł

1200_aborcja_shutterstock.png
Szokujące dane z Belgii: lekarze poddają eutanazji 10 procent noworodków

Stwierdził, że trudno mu uwierzyć, że ktokolwiek mógł w dobrej wierze przedstawić taką propozycję. Wielu ekspertów opieki zdrowotnej jest zdecydowanie przeciwnych projektowi ustawy, która zezwalałaby na wspomagane samobójstwo. - Legalizacja wspomaganego samobójstwa wywarłaby niezmierną presję na osoby szczególnie wrażliwe, w tym niepełnosprawne, aby przedwcześnie zakończyły swoje życie, z obawy przed tym, że będą finansowym, emocjonalnym lub opiekuńczym obciążeniem dla innych - ocenił Macdonald.

Spokój umysłu?

Zwolennikiem legalizacji wspomaganego samobójstwa jest natomiast Liam McArthur, Liberalno-Demokratyczny poseł z Orkadów. Według niego propozycja konsultacji online "bierze pod uwagę bardzo realne wyzwania związane z dostępnością do opieki zdrowotnej w wiejskich i odległych społecznościach". Legalizacja "dałaby umierającym ludziom, którzy cierpią nieznośnie, większy wybór na końcu ich życia i spokój umysłu, że nie muszą cierpieć wbrew swojej woli".

REKLAMA

Dodał także, że projekt ustawy wymagałby od lekarzy przedstawienia alternatywnych metod leczenia i możliwości opieki nad osobą poszukującą wspomaganego samobójstwa.


Powiązany Artykuł

covid koronawirus szpital free shutterstock 1200.jpg
Brytyjski sąd zezwolił na odłączenie pacjentki z trwałymi powikłaniami po COVID-19

Do sprzeciwu wzywają szkoccy biskupi katoliccy, ostrzegając, że rząd powinien "zapobiegać samobójstwu, a nie je wspomagać". Wcześniejsze propozycje legalizacji wspomaganego samobójstwa w Szkocji zakończyły się fiaskiem. Propozycja ta była ostatnio dyskutowana przez szkocki parlament w 2015 roku, kiedy to została odrzucona 82 głosami do 36.

pg,Opoka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej