Ustawa o obronie ojczyzny. Wróblewski: musimy stworzyć armię, której zaatakowanie będzie dużo kosztować
- Polska potrzebuje jak najszybciej poprzestawiać niektóre swoje priorytety. Nie mam wątpliwości, że musimy wydawać więcej pieniędzy, że musimy sprawniej współpracować z państwami NATO, ale przede wszystkim musimy sprawniej dopracować naszą strategię obronną - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
2021-10-26, 15:41
Znamy założenia do nowej ustawy o obronie ojczyzny. Dokument, który zaprezentowali wicepremier Jarosław Kaczyński i minister obrony Mariusz Błaszczak, liczy około 720 przepisów. - Dzięki nowej ustawie w krótkim czasie uda się stworzyć większą i lepiej wyposażoną armię - mówił w trakcie prezentacji założeń nowej ustawy lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W Polskim Radiu 24 sprawę skomentował Tomasz Wróblewski.
Powiązany Artykuł
Prezes PiS: jeśli chcemy uniknąć najgorszego, musimy budować silne wojsko
- Ranking zaufania do polityków. Prezydent na czele, opozycja daleko w tyle
- Preferencje wyborcze Polaków. Politolog: wzrasta polaryzacja i zdecydowanie w poparciu
"Potrzebujemy spójnej strategii"
Publicysta stwierdził, że jeśli chodzi o zagrożenie ze wschodu Europy, nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości, także w Unii Europejskiej, gdzie coraz więcej mówi się o konieczności przygotowania się na atak militarny ze wschodu. Jak dodał, Polska należy do tych państw europejskich, które na obronność przeznaczają sporo pieniędzy.
- Polska potrzebuje jak najszybciej poprzestawiać niektóre swoje priorytety. Co do tego nie mam wątpliwości, że musimy wydawać więcej pieniędzy, że musimy sprawniej współpracować z państwami NATO, ale przede wszystkim musimy sprawniej dopracować naszą strategię obronną, która w tej chwili zdaje się być takim zlepkiem rozmaitych pomysłów, rozmaitego sprzętu - mówił Tomasz Wróblewski.
REKLAMA
"Polsce brakuje koordynacji"
Powiązany Artykuł
Ustawa o obronie ojczyzny. Mariusz Błaszczak: nie będzie obowiązkowej służby wojskowej
Gość PR24 mówił, że Polsce brakuje koordynacji, jeśli chodzi o nasz przemysł zbrojeniowy, w którym mamy niektóre możliwości naprawdę dobre, które są niewykorzystywane, z kolei inne pozostają w tyle, nie będąc dość rozwijane.
- Wydaje mi się, że jak najbardziej ta strategia obronności powinna być drastycznie rozbudowana, bardziej spójna z resztą polityki ekonomicznej. Co do zasadności nie mamy się co zastanawiać. Pytanie raczej jest: jak ta strategia ma wyglądać - dodał Tomasz Wróblewski. - Musimy stworzyć armię, gdzie cena zaatakowania Polski byłaby bardzo wysoka. I to wymaga bardzo szerokiego planu - mówił.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 26.10.2021
Godzina emisji: 14.20
REKLAMA
IAR/PR24/jmo
Polecane
REKLAMA