Dr Bonikowska o kształcie UE: Wspólnota jest w ciągłej budowie
- Unia Europejska jest w ciągłej budowie, a koniec tego procesu zależy od państw członkowskich. Kiedy wstępowaliśmy do UE, była to mniejsza wspólnota. Łatwiej się nią zarządzało i podejmowało decyzje. Państwa były też bliższe sobie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także dr hab. Kamil Zajączkowski z UW.
2021-10-26, 21:07
W Unii Europejskiej sprzeciw jest niedopuszczalny, więc Polska jest zmuszana przez Komisję Europejską do powrotu do szeregu, podobnie jak to było wcześniej z innymi mniejszymi krajami, ale wobec Niemiec podobnych gróźb się nie używa - pisze we wtorek brytyjski "Daily Telegraph". Głosy takie jak ten pojawiają się w zagranicznej prasie z uwagi na otwarty konflikt UE z takimi krajami jak Polska czy Węgry.
Powiązany Artykuł
"PE to jest scena, na której takie spektakle obserwujemy cyklicznie". Publicystka o sprawie Polski w UE
Pozycja UE
Dr Kamil Zajączkowski zwrócił uwagę na zmiany, jakie spotkały Wspólnotę na przestrzeni lat. - Musimy pamiętać, że UE na początku XXI wieku była zupełnie inaczej postrzegana w świecie i inaczej widziała także swoje miejsce. Typowym przykładem tego jest dokument o Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa. UE buduje tam swoją pozycję jako podmiotu, który przez instrumenty ekonomiczne i polityczne będzie dbał o bezpieczeństwo - powiedział.
- W 2016 roku zupełnie inaczej postrzegano już pozycję UE. Wskazywano, że wspólnota znajduje się w kryzysie wewnętrznym i zewnętrznym. Pokazuje to, jak na przestrzeni lat wszystko się zmieniło. Miało to oczywiście także wpływ na działania wewnętrzne - ocenił.
- Premier w PE: jeżeli chcecie z Europy tworzyć beznarodowościowe superpaństwo, najpierw uzyskajcie zgodę wszystkich
- Debata w PE. Premier przedstawił propozycję stworzenia Izby Trybunału Sprawiedliwości UE
Dr Małgorzata Bonikowska wyraziła taką samą opinię. Zaznaczyła, że przed wstąpieniem do Wspólnoty krajów z przeszłością komunistyczną wszyscy jej członkowie mieli podobny status i historię. - Unia Europejska jest w ciągłej budowie, a koniec tego procesu zależy od państw członkowskich. Kiedy wstępowaliśmy do UE, była to mniejsza wspólnota. Łatwiej się nią zarządzało i podejmowało decyzje. Państwa były też bliższe sobie - podkreśliła.
- W pierwszych państwach członkowskich mieliśmy do czynienia z mniej więcej podobną historią państw czy ich statusem materialnym. Żadne z nich nie miało u siebie komunizmu. Kiedy dołączyliśmy do Wspólnoty my i kolejne państwa, to powstała inna UE - dodała.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
REKLAMA
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 26.10.2021
Godzina: 20:33
REKLAMA
dz
Polecane
REKLAMA