Dziś Dzień Zaduszny. Kościół obchodzi go od ponad 1000 lat

Kościół katolicki wspomina dziś wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas modlitwy za naszych bliskich.

2021-11-02, 05:33

Dziś Dzień Zaduszny. Kościół obchodzi go od ponad 1000 lat
Cmentarz. Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

- Najbardziej zmarły oczekuje na nasze odpusty, spowiedzi i komunie święte, wszystko powinno zmierzać ku sakramentom - przypomina proboszcz parafii świętego Ojca Pio w Warszawie ksiądz Andrzej Kuflikowski.

Powiązany Artykuł

mid-21a30010 (1).jpg
Kardynał Nycz: obecność na cmentarzach okazją do pytania o sens ludzkiego życia

Posłuchaj

Ks. Andrzej Kuflikowski: Zaduszki to dzień modlitwy za naszych bliskich (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

"Modlimy się za tych, którzy są w czyśćcu"

Ojciec profesor Jacek Salij powiedział, że Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny pomagają nam porządkować nasz stosunek do zmarłych.

- Pierwszego dnia czcimy tych, którzy już oglądają Boga twarzą w twarz, drugi dzień jest inny. Dziś modlimy się za tych, którzy są w czyśćcu, by Bóg okazał im swoje miłosierdzie, by mogli być cali i bez reszty dla Boga - wyjaśnił.

REKLAMA

Posłuchaj

O. Jacek Salij o Dniu Zadusznym (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Zwyczajowo odpust zupełny dla zmarłych można uzyskać w okresie 1-8 listopada. Z powodu pandemii koronawirusa Penitencjaria Apostolska wydała dekret przedłużający czas uzyskania odpustów za zmarłych na cały miesiąc.

Skąd się wzięła tradycja?

Powiązany Artykuł

Cmentarz 1200.jpg
"Nasze życie się nie kończy, ono się zmienia". Ks. Bartołd o uroczystości Wszystkich Świętych

Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 opat z Cluny we Francji święty Odylon. Na dzień modlitw za dusze zmarłych - stąd nazwa "Zaduszki" - wyznaczył pierwszy dzień po uroczystości Wszystkich Świętych.

W XIII wieku tradycja ta rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. Początkowo we Francji, Anglii, Niemczech i Włoszech, później w innych krajach. W Polsce Dzień Zaduszny obchodzono w XII stuleciu, a z końcem XV tradycja była już znana w całym kraju.

W 1915 roku papież Benedykt XV, na prośbę opata benedyktynów, zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł sprawować trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.

REKLAMA

Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku. W XVI wieku podczas sesji Soboru Trydenckiego ogłoszono z kolei dekret, że duszom w nim przebywającym można pomagać "zanosząc prośby przed tron Boży".

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej