Organizacja Marszu Niepodległości. Do SN wpłynęła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego
Do Sądu Najwyższego wpłynęła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie Marszu Niepodległości - poinformował Informacyjną Agencję Radiową zespół prasowy Sądu Najwyższego. Na razie nie wiadomo, kiedy sąd zajmie się sprawą.
2021-11-08, 14:29
Skarga nadzwyczajna PG dotyczy postanowienia stołecznego sądu apelacyjnego z 29 października 2021 roku. Sąd nie zgodził się na zarejestrowanie Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Decyzja sądu apelacyjnego skutkuje tym, że marsz nie mógłby się odbyć 11 listopada na swojej tradycyjnej trasie przez centrum Warszawy.
Powiązany Artykuł
Co dalej z Marszem Niepodległości? Jest decyzja Sądu Apelacyjnego
Prokurator Generalny wniósł także o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania tej decyzji. Ten wniosek prokuratora został oddalony.
- Uzasadnienie postanowienia Sądu Okręgowego ws. Marszu Niepodległości. "Nie spełnia warunków wydarzenia cyklicznego"
- Robert Bąkiewicz o Marszu Niepodległości: będziemy dążyć do znalezienia legalnego rozwiązania
- "Trzaskowski walczy z inicjatywami patriotycznymi". Andruszkiewicz o Marszu Niepodległości
Jak informował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, podstawą skierowania skargi nadzwyczajnej jest stwierdzenie, że sąd apelacyjny przyjął błędną wykładnię artykułu 16 ustęp 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach.
REKLAMA
Zdaniem Prokuratora Generalnego, sąd niesłusznie uznał, że organowi gminy - w tej sprawie Prezydentowi miasta stołecznego Warszawy - przysługują uprawnienia do zaskarżenia decyzji wojewody o zgodzie na cykliczne organizowanie zgromadzeń.
st
REKLAMA