Zatapiana wyspa Tuwalu chce pozostać państwem. Nawet jeśli zniknie pod wodą
- Tuvalu szuka sposobów prawnych, aby zachować własność swoich stref morskich i uznania jako państwo, nawet jeśli nasza wyspa zostanie całkowicie zatopiona z powodu zmian klimatycznych, powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Tuwalu Simon Kofe.
2021-11-09, 14:34
- Właściwie wyobrażamy sobie najgorszy scenariusz, w którym jesteśmy zmuszeni do relokacji lub nasze ziemie zostaną zatopione – powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters minister.
- Patrzymy na drogi prawne, dzięki którym możemy zachować własność naszych stref morskich, zachować nasze uznanie jako państwo na mocy prawa międzynarodowego. Są to więc kroki, które podejmujemy, patrząc w przyszłość – powiedział.
Zdjęcia Kofe nagrywającego przemówienie na szczycie klimatycznym ONZ COP26 stojącego po kolana w morzu były w ostatnich dniach udostępniane w mediach społecznościowych.
- Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i mamy nadzieję, że nasze przesłanie podkreśla wyzwania, przed którymi obecnie stoimy w Tuvalu” – powiedział Kofe.
REKLAMA
Tuvalu to archipelag z populacją około 11 000 osób, a jego najwyższy punkt znajduje się zaledwie 4,5 m n.p.m. Według raportu australijskiego rządu z 2011 r. poziom mórz podnosił się od 1993 r. o około 0,5 cm rocznie.
Tuvalu lub Tuwalu (dawniej: Terytorium Tuvalu, Wyspy Ellice) – to państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji (na północ od Fidżi). Tuvalu tworzy archipelag po angielsku zwany Tuvalu Islands (dawne nazwy angielskie to Lagoon Islands i Ellice Islands), po polsku zaś Wyspami Lagunowymi.Tuvalu jest podzielone administracyjnie na 9 dystryktów, z których 6 jest atolami, a 3 osobnymi wyspami.
PR24, Reuter, channelnewsasia.com, jk
REKLAMA
REKLAMA