Nawrót ptasiej grypy dziesiątkuje fermy. Minister rolnictwa: wystąpiliśmy do KE o środki na kompensację

Nawrót śmiertelnej dla drobiu choroby nastąpił na początku listopada. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o trzech kolejnych źródłach wirusa typu H5N1. W efekcie uśpieniu i utylizacji poddano ponad 53 tysiące sztuk drobiu, głównie kaczek i indyków.

2021-11-10, 16:55

Nawrót ptasiej grypy dziesiątkuje fermy. Minister rolnictwa: wystąpiliśmy do KE o środki na kompensację
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Orest lyzhechka/Shutterstock

Najczęściej ptasia grypa pojawia się po kontakcie z zarażonym dzikim ptactwem. Służby weterynaryjne przypominają o obowiązkowych zasadach bioasekuracji i odgrodzeniu hodowanych zwierząt od ptactwa spoza gospodarstwa.

Powiązany Artykuł

shutterstock_788215327 swinie rolnik farma 1200.jpg
Wsparcie m.in. dla rolników poszkodowanych przez ASF. ARiMR prowadzi nabory wniosków

Posłuchaj

Henryk Kowalczyk: ptasia grypa jest problemem, który dostrzega Komisja Europejska i są środki na kompensację z tego tytułu (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

- O finansowe wsparcie związane z zakupem mat dezynfekcyjnych i ogrodzeń polskie władze zwróciły się do Komisji Europejskiej - przypomniał wiceszef rządu, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Ptasia grypa jest problemem, który dostrzega również Komisja Europejska i są środki na kompensację z tego tytułu. Resort wystąpił o przydzielenie finansowej puli dla producentów drobiu i taki wniosek poszedł, 2300 stad zostało w tym wniosku uwzględnione - zaznaczył wicepremier.

W tym roku w Polsce potwierdzono wystąpienie 348 ognisk ptasiej grypy, w tym dziewięciu po nawrocie choroby w listopadzie. Ostatnie przypadki dotyczą województw: mazowieckiego, śląskiego, łódzkiego oraz lubuskiego.

REKLAMA

Ptasia grypa nie jest chorobą groźną dla człowieka. Stanowi śmiertelne zagrożenie dla różnych gatunków drobiu hodowlanego, przez co wpływa na możliwości eksportu zwierząt i mięsa drobiowego.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej