Prof. Zybertowicz: media Zachodu pogrążyły się w krucjacie ideologicznej
- System demokratyczny nie przetrwa w sytuacji, gdy niewielka grupa prywatnych firm zarządza komunikacją polityczną. W istocie jest w stanie rozstrzygać o preferencjach wyborczych, oślepiać wielkie grupy społeczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP.
2021-11-17, 15:45
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej zakłada umożliwienie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Zgodę na przebywanie w tej strefie dziennikarzy będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.
Powiązany Artykuł
"Element bieżącej walki o wyborców". Dr Maciej Onasz o sporach wokół kryzysu migracyjnego
Prof. Andrzej Zybertowicz komentował kwestie związane z dostępem do informacji w kontekście trwającego kryzysu migracyjnego oraz sporów politycznych. - Media amerykańskie, które niegdyś były dla całego świata wzorcem rzetelności, pogrążyły się w krucjacie ideologicznej i w przypadku np. Polski nie weryfikują informacji, nie sprawdzają zarzutów o łamanie prawa w Polsce, tylko powtarzają schematy myślowe pasujące do ich wyobrażeń - stwierdził.
- Media wolnego Zachodu zostały zideologizowane tak bardzo, że wielu dziennikarzy zapomina o przyzwoitym warsztacie, wydaje im się, że są bojownikami w jakiejś misji na rzecz lepszego świata, który ma być sprawiedliwszy, wolny od cierpień i trzeba przedstawiać ludzi cierpiących, aby im pomóc - powiedział odnosząc się m.in. do relacji CNN i BBC z wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.
Posłuchaj
Gość audycji zwracał uwagę na sposób traktowania przez niektóre media czy opozycję kryzysu migracyjnego na granicy Polski. - Dziennikarze, komentatorzy czy aktywiści, którzy prezentują ten jednostronny obraz, chcą piętnować polskie władze, które bronią naszej granicy i bezpieczeństwa. (…) Są oni z jednej strony frustratami, z drugiej zaś są opętani ideologicznie. Bardziej nienawidzą PiS, niż kochają Polskę - ocenił.
REKLAMA
Obecnie, od 2 września, w związku z presją migracyjną, w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, do 2 grudnia.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: prof. Andrzej Zybertowicz
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 14.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA