X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Element bieżącej walki o wyborców". Dr Maciej Onasz o sporach wokół kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 14:22
- Wbrew wielu zapowiedziom padającym z obu stron politycznej barykady żadna ze stron nie dąży do wyjęcia kwestii kryzysu granicznego poza nawias bieżącego sporu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Maciej Onasz (politolog), komentując dyskusje wokół projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy.
Jarosław Kaczyński powiedział, że jest gotowy do rozmów i porozumienia, ale opozycja musi zrezygnować z totalności
Jarosław Kaczyński powiedział, że jest gotowy do rozmów i porozumienia, ale opozycja musi zrezygnować z totalnościFoto: Twitter/Sejm RP

W nocy z wtorku na środę Sejm zajmował się pilnym rządowym projektem nowelizacji o ochronie granicy i niektórych innych ustaw. Regulacja ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.

FET5yDfX0AIKHJ5.jpg
Nowelizacja ustawy o ochronie granicy. Smoliński: Ważne jest także bezpieczeństwo żołnierzy i dziennikarzy

Dr Maciej Onasz stwierdził, że dyskutowany projekt może być odbierany jako wprowadzenie tylnymi drzwiami warunków quasi-stanu nadzwyczajnego na wybranym terenie. - Jest to próba obejścia zapisów konstytucyjnych, które jednoznacznie określają, kiedy i w jaki sposób stan wyjątkowy może być wprowadzony. Z drugiej strony mamy bardzo wyraźnie pokazane, że te ramy prawne, co do których jako społeczeństwo podjęliśmy decyzję w 1997 roku, mogą nie przystawać do warunków bieżących. Przed ponad 20 laty nikt się nie spodziewał, że z tego typu zagrożeniem będziemy mieli do czynienia, państwu brakuje tu narzędzi - zauważył politolog.

- Aktualnie trwający stan nadzwyczajny nie może być po raz kolejny przedłużony, mamy do czynienia z poszukiwaniem przez rządzących jakiejś furtki, aby te elementy, które uważają za najistotniejsze, można było w jakiejś formie utrzymać. Alternatywą byłoby np. odczekanie dnia i wprowadzenie stanu wyjątkowego po raz kolejny, co również spotkałoby się niewątpliwie ze sprzeciwem przynajmniej części opozycji, ale i z pytaniem, czy byłoby to na gruncie konstytucyjnym legalne - wyjaśniał gość audycji.

Posłuchaj
19:42 PR24_mp3 2021_11_17-12-37-49.mp3 Dr Maciej Onasz o sporach wokół kryzysu migracyjnego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Jak stwierdził, na ten spór nakłada się prawo każdej opozycji do kontestowania tego, co robią aktualnie rządzący. Dodał także, że żadna ze stron tej dyskusji nie dąży do wyjęcia kwestii kryzysu granicznego poza nawias bieżącego sporu politycznego. - To ciągle jest element bieżącej walki o wyborców. Z punktu widzenia państwa jest to negatywne, niestety taka jest logika sporu politycznego, do tego politycy i wyborcy są przyzwyczajeni. Radykalnych zmian nie należy oczekiwać - podsumował.

Czytaj także:

Jedną z podstawowych zmian, które zakłada projekt, jest możliwość wprowadzenia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Byłby on wprowadzany - w drodze rozporządzenia ministra MSWiA, po zasięgnięciu opinii komendanta głównego SG - na czas określony, na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej, w przypadku konieczności zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Andrzej Anusz

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 12.38

PR24/ka

Czytaj także

"PiS nie chce rozwiązać problemu, chce nim zarządzać". Poseł PO o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 08:21
 - Rząd nie miał woli, żeby sięgnąć po instrumenty UE, by zwrócić się np. do Frontexu. Aby kryzys rozwiązać, a nie tylko nim zarządzać, potrzebujemy wsparcia UE i dyplomacji. Od początku o to prosiliśmy. Ponieważ Polska nie chciała, by UE wtrącała się do kryzysu, to poszczególni szefowie państw wtrącili się ponad naszymi głowami - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Kluzik-Rostkowska z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Plan z powziętymi działaniami na stworzenie zmiany geostrategicznej". Kordowski o konflikcie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 12:35
- Istotne jest dziś to, na ile Rosja zaangażowana jest w konflikt na granicy i steruje scenariuszem działań - mówił w Polskim Radiu 24 major Mariusz Kordowski z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń