Zamknięcie granicy uderzyłoby ekonomicznie bardziej w Białoruś niż w Polskę
Jakie są lub mogą być gospodarcze skutki ewentualnego zamknięcia granicy z Białorusią, mówił w radiowej Jedynce Jakub Sadurski, główny ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
2021-11-19, 20:02
Pytanie jest zasadne, gdyż tak eksport, jak i import z tego kraju do Polski wart jest ok. 1 miliarda euro.
Koszty zamknięcia granicy z Białorusią zależałyby od dwóch czynników
Stąd, jak zauważa gość Polskiego Radia, koszty takiej decyzji byłyby proporcjonalne do okresu, na jaki granica zostałaby zamknięta.
- Trzeba też wziąć pod uwagę, jaka część wymiany handlowej zostałaby przekierowana i odbywałaby się przez Ukrainę lub obwód Kaliningradzki - mówił gość Polskiego Radia.
Na blokadzie ucierpi polski eksport...
Jak jednocześnie dodaje, że z powodu blokady ucierpieliby przede wszystkim polscy przedsiębiorcy wysyłający do tego kraju drewno, nawozy i cement.
REKLAMA
- To są te kategorie, w których ten eksport jest największy i przedsiębiorców tych branż te obostrzenia dotknęłyby najbardziej - mówi ekspert.
Posłuchaj
- To oczywiście nie wszyscy poszkodowani, bo na Białoruś wysyłamy też jabłka i wiele innych produktów żywnościowych - dodaje.
Jednocześnie zauważa, że w przypadku eksportu kluczowe jest to, w jaki sposób towary trafiają na Białoruś.
REKLAMA
- Jeśli transportowane są ciężarówkami, to prawdopodobnie znaczną ich część udałoby się przekierować przez inne państwa - stwierdza.
Czytaj więcej
Eksperci: sankcje gospodarcze wobec atakujących w wojnie hybrydowej są niezbędne
…a także przedsiębiorstwa importujące towary z Białorusi
Blokada dotknęłaby też polskich przedsiębiorców importujących towary od naszego wschodniego sąsiada.
REKLAMA
A tych produktów jest sporo, są to m.in. ropa, drewno oraz nawozy.
I jak wskazuje ekspert, w przypadku drewna i nawozów zahamowanie importu byłoby dotkliwe, gdyż obecnie z dostępnością tych produktach na rynkach światowych jest duży problem.
Białoruś ucierpiałaby na blokadzie granicy bardziej niż Polska
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika jednocześnie, że z powodu zahamowaniu przepływu towarów przez granicę bardziej ucierpiałaby Białoruś niż Polska.
Białoruski eksport w dużej mierze trafia do Unii Europejskiej, w tym do Polski
- Trzeba bowiem pamiętać, że dla Polski Białoruś jest stosunkowo małym rynkiem zbytu - to jest druga, trzecia trzydziestka pod względem wymiany handlowej. Natomiast Polska dla Białorusi jest istotnym partnerem handlowym - mniej więcej jedna piąta całego eksportu Białorusi trafia na rynek Unii Europejskiej, i to przede wszystkim polskimi drogami - podsumowuje ekspert.
REKLAMA
I dodaje, że Unia jest drugim co do wielkości partnerem handlowym dla Białorusi, a jej gospodarka jest zależna w dużej mierze właśnie od eksportu.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA