Cięcie podatków zahamuje wzrost cen. Polska liderem w walce z inflacją
Po kilku latach niskiej inflacji silne ożywienie działalności gospodarczej w UE i wielu rozwiniętych gospodarkach, związane z wychodzeniem z lockdownów, spowodowało jej wzrost przekraczający wcześniejsze prognozy. Obecnie banki centralne i rządy poszczególnych państw starają się nie dopuścić do powstania spirali inflacyjnej.
2021-11-25, 12:39
Roczna inflacja w strefie euro wzrosła z ujemnego poziomu -0,3 proc. w ostatnim kwartale 2020 r. do 2,8 proc. w trzecim kwartale 2021 r. W październiku odczyt wyniósł 4,1 proc.
Ten silny wzrost inflacji wynika głównie ze wzrostu cen energii, ale wydaje się również związany z szerokim zestawem dostosowań gospodarczych po pandemii, co sugeruje, że obecne wysokie poziomy są w dużej mierze przejściowe.
Przewiduje się, że inflacja w strefie euro osiągnie 2,4 proc. w 2021 r., a następnie spadnie do 2,2 proc. w 2022 r. i 1,4 proc. w 2023 r., ponieważ ceny energii mają się stopniowo wyrównywać. W przypadku UE oczekuje się, że inflacja wyniesie 2,6 proc. w 2021 r., 2,5 proc. w 2022 r. i 1,6 proc. w 2023 r.
Rządy walczą z inflacją
Podwyżki stóp procentowych przez banki centralne stanowią monetarną odpowiedź na zwiększoną presję inflacyjną. Odpowiedź fiskalna jest równie istotna. Bezpośrednim mechanizmem wpływającym na wysokość cen w gospodarce są podatki. Obniżenie stawek VAT i akcyzy powinno przełożyć się na niższe ceny oferowanych dóbr i usług.
REKLAMA
Unia Europejska wymaga od państw członkowskich - w zakresie struktury i stawek podatku akcyzowego dla wyrobów akcyzowych - stosowania minimalnego poziomu opodatkowania dla poszczególnych wyrobów akcyzowych. Państwa członkowskie mają jednak zawsze możliwość ustalania i stosowania wyższych stawek akcyzy w oparciu o własną politykę fiskalną.
W rezultacie, w UE występuje duże zróżnicowanie wysokości obciążeń fiskalnych dla poszczególnych wyrobów akcyzowych. Dodatkowo - w celu spełnienia kryterium minimalnego poziomu opodatkowania - Polska (podobnie jak inne państwa członkowskie, które nie przyjęły wspólnej waluty) jest zobowiązana do corocznej weryfikacji poziomu opodatkowania wyrobów akcyzowych w zależności od kursu euro w stosunku do waluty krajowej na dany rok oraz do ewentualnej korekty stawek akcyzy.
Cięcie podatków
- Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj
REKLAMA
Akcyza na energię elektryczną ma spaść do zera z obecnych 5 złotych za megawatogodzinę. Z 23 procent do 5 procent ma spaść VAT na energię elektryczną. Obniżka ma obowiązywać do marca.
Pozostałe kraje też walczą z inflacją
Inną metodę walki z inflacją przyjęła Francja. W głosowaniu końcowym w Zgromadzeniu Narodowym w środę wieczorem, 24 listopada, parlament ostatecznie zaaprobował "dodatek inflacyjny" w wysokości 100 euro, przewidziany przez rząd dla 38 mln Francuzów. Dodatek ten, ogłoszony pod koniec października, ma być wypłacany pracownikom, osobom pracującym na własny rachunek, emerytom, rencistom, bezrobotnym, osobom pobierającym minimalne świadczenia socjalne oraz studentom otrzymującym stypendia i zapomogi w wysokości poniżej 2 tys. euro netto miesięcznie.
Węgry ograniczyły ceny benzyny i oleju napędowego, próbując kontrolować rosnącą inflację.
- Podjęliśmy decyzję: cena benzyny i oleju napędowego nie może przekroczyć 480 forintów [1,30 euro] - powiedział Orban na swojej stronie na Facebooku. Limity na benzynę i olej napędowy będą obowiązywać przez trzy miesiące.
REKLAMA
PR1,PolskieRadio24.pl/ PAP/ EU/ mib/ Błażej Prośniewski
REKLAMA